Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
JustTravel. Ta aplikacja odmieni podróż komunikacją miejską. Jest jednak jedno "ale"

Nowy sposób zakupu biletów na autobus, metro czy tramwaj przedstawiła krakowska spółka Kontakt.io

O pomyśle firmy Kontakt.io doniosła Polska Agencja Prasowa. Idea jest bardzo prosta. Podróżni instalują na swoich smartfonach aplikację o nazwie JustTravel, która następnie za pośrednictwem łącza Bluetooth (BLE) łączy się z beaconami, zainstalowanymi w pojazdach komunikacji miejskiej. Appka kupi bilet w momencie, gdy pasażer wejdzie do pojazdu. Opłata za przejazd pobierana będzie automatycznie z rachunku karty podpiętej do aplikacji lub połączonego z nią konta PayPal.

Oznacza to, że pasażerowie nie będą musieli kupować żadnych biletów gotówką, kartą czy aplikacją. Nie będą musieli nawet wiedzieć, jaki bilet na daną trasę powinni wybrać. Wszystko będzie dziać się automatycznie. Biletem będzie QR kod generowany przez serwer i wysyłany do smartfona za pośrednictwem beaconów. Aplikacja będzie kupować bilet w zależności od zdefiniowanego przez użytkownika profilu a więc z uwzględnieniem wszelkich ulg. System będzie obsługiwał także przesiadki albo wcześniejszą rezygnację z podróży.

Przeczytajcie także: Oryginalny pomysł Śląskiego: dwie aplikacje

Pomysł krakowskiej spółki jest bardzo ciekawy. Ułatwiałby na przykład życie osobom, które często podróżują po Polsce i nie mają pojęcia, gdzie jaki bilet obowiązuje. Jednak na drodze do jego realizacji dostrzegam pewną przeszkodę.

Beacony to niewielkie nadajniki wykorzystujące technologię BLE (Bluetooth Low Energy) za pomoca której kontaktują się z aplikacjami na smartfonach. Urządzenia umożliwiają precyzyjną lokalizację tam, gdzie GPS nie byłby wystarczająco dokładny lub nie miał zasięgu, np. wewnątrz pomieszczeń. Czujniki te nadają drobne sygnały radiowe, które są odbierane i interpretowane przez kompatybilną aplikację potrafiącą je odpowiednio "odczytać".

Przeczytajcie także: Aplikacja PKO Junior już gotowa

Jak na razie o beaconach bardzo wiele się mówi, ale póki co nie znam projektu, który wykorzystywałby je na większą, komercyjną skalę w naszym kraju. Poza tym pomysł na JustTravel wymaga zmiany przyzwyczajenia użytkowników smartfonów. Przywykli już do tego, że smartfon cały czas jest podłączony do internetu. Teraz będzie trzeba ich przekonać do tego, aby tak samo postępowali z łączem Bluetooth. A to nie będzie łatwe, ze względu na obawy o bezpieczeństwo i zużycie energii. Na szczęście przed tym drugim chroni technologia BLE.

Niemniej czekam z niecierpliwością na pierwsze wdrożenie. Mam nadzieję, że któreś miasto zdecyduje się na taki eksperyment, co pomoże wykazać wszelkie zalety tego rozwiązania. Tymczasem dziś najnowocześniejszym systemem zakupu biletów komunikacji miejskiej dysponują w Polsce Świebodzice. Pisałem o tym tutaj. System, podobny do funkcjonującego od dawna w Londynie, wdrożyła firma MCX Systems. Polega on na tym, że wchodząc do autobusu przykładacie zbliżeniową kartę bankową do odpowiedniego czytnika. Zakup biletu dokonuje się automatycznie.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies