Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nest piątym bankiem z zezwoleniem na TPP. Fintechy muszą poczekać co najmniej do końca września

Wcześniej zgodę na działanie jako TPP dostały od KNF: Alior, mBank, Santander i PKO

Nest Bank poinformował o otrzymaniu od Komisji Nadzoru Finansowego zgody na działanie jako TPP (third party provider). To nowy rodzaj firmy wprowadzony przepisami dyrektywy PSD II, które w sobotę weszły w życie. TPP będzie mógł uzyskać dostęp do rachunków swoich klientów prowadzonych w innych bankach i świadczyć nowe usługi, np. agregację w jednym systemie kont z różnych instytucji.

Przeczytajcie także: Tak było podczas Cashless Breakfast o otwartej bankowości

Już teraz klienci Nest Banku mogą korzystać z rozwiązania o nazwie Agregator Finansów, który umożliwia zebranie danych z rachunków prowadzonych w innych bankach. Obecnie system działa manualne – wymaga importu pliku. – Ale wkrótce, dzięki przepisom PSD II i licencji TPP, Nest Bank będzie mógł go zautomatyzować – mówi Małgorzata Adamczyk, dyrektor zarządzająca obszarem rozwoju i sprzedaży w kanałach cyfrowych Nest Banku.

Przeczytajcie także: Elavon dostosowuje się do PSD II

Przed Nest Bankiem status TPP otrzymało od KNF kilka innych banków, w tym Alior, mBank, Santander i PKO. W kolejce jest kilkanaście kolejnych instytucji. Na razie natomiast zgody na działanie jako TPP nie otrzymała żadna licencjonowana w Polsce instytucja płatnicza. Z informacji przekazanych podczas wczorajszego Cashless Breakfast przez Emila Radziszewskiego, dyrektora departamentu SKOK i instytucji płatniczych w KNF, wynika, że pierwszych tego rodzaju decyzji należy spodziewać się najwcześniej pod koniec września lub na początku października. Więcej na ten temat tutaj. Nest był jednym z partnerów merytorycznych wczorajszego Cashless Breakfast dotyczącego open bankingu.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies