Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Lipiec znów rekordowy dla przelewów Express Elixir. Ich miesięczna wartość zbliża się do 4 mld zł

W ciągu roku liczba szybkich transakcji w systemie KIR wzrosła o ponad 120 proc.

KIR opublikował dziś najnowsze, lipcowe dane dotyczące zarządzanych przez firmę systemów rozliczeniowych. Po raz pierwszy w historii wartość przelewów za pomocą systemu Express Elixir (umożliwiającego realizację przelewów natychmiastowych oraz przelewów na numer telefonu przesyłanych Blikiem) siegnęła 3,9 mld zł. W sumie w ubiegłym miesiącu rozliczono 2,3 mln takich transakcji.

Przeczytajcie także: Rekordowy czerwiec systemu Express Elixir

Dla porównania w czerwcu było to 2,11 mln szybkich przelewów na łączną kwotę 3,4 mld zł i były to wtedy też rekordowe wartości. Natomiast w w lipcu 2018 r. w systemie Express Elixir zrealizowano ponad 1 mln transakcji za kwotę 2,5 mld zł. Liczba zrealizowanych przelewów natychmiastowych zwiększyła się w ujęciu rok do roku o 123 proc., a wartość wzrosła o 59 proc. Najwyższą dzienną liczbę transakcji odnotowano w środę 10 lipca – przetworzono wówczas 115 tys. przelewów natychmiastowych o wartości ponad 207 mln zł.

Z komunikatu KIR nie wynika, co konkretnie wpływa na wzrost transakcyjności systemu Express Elixir i ustanawianie kolejnych rekordów. Bardzo prawdopodobne jest, że statystyki tego systemu napędzane są m.in. rosnącą popularnością Blika i oferowanej przez niego usługi przelewów na numer telefonu odbiorcy (P2P). Blik wykorzystuje do niej właśnie system Express Elixir i według szacunków więcej niż jedna trzecia tych przelewów ekspresowych realizowana jest dla użytkowników płatności P2P Blika.

Przeczytajcie także: Płatności Google Pay dla 13 tys. sklepów internetowych

Natomiast poprzez podstawowy system KIR-u, czyli Elixir, rozliczono w ubiegłym miesiącu ponad 166 mln transakcji o łącznej wartości 503,8 mld zł. Z kolei w systemie Euro Elixir obsługującym przelewy w euro, w lipcu 2019 r. zarejestrowano 3,6 mln transakcji o wartości 20,2 mld euro. W porównaniu z lipcem ubiegłego roku i liczba i wartość transakcji wzrosły w tym przypadku o około jedną trzecią.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies