Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy już słyszeliście, że aplikacja postarzająca twarz jest niebezpieczna? Specjaliści z CERT dokładnie ją zbadali

Z ich ustaleń wynika, że aplikacja FaceApp nie jest bardziej niebezpieczna niż większość innych podobnych programów

Od kilku dni niezwykle głośno jest o aplikacji FaceApp, która pozwala odmładzać lub postarzać twarz użytkownika. Rozgłos aplikacji zapewniła nie tylko jej ciekawa funkcjonalność, ale i obawy o bezpieczeństwo danych korzystających z niej osób. Dokładnie zbadać to postanowili specjaliści z polskiego CERT. Oto co ustalili.

Przeczytajcie także: Nowa apka Millennium dla wszystkich w ciągu kilku dni

Pod uwagę wzięli aktualną wersję aplikacji 3.4.9.1 dostępną w markecie Google Play. Podkreślają więc, że ich ustalenia dotyczą tylko tej wersji a nie kolejnych, które w najbliższym czasie mogą się pojawić. Z analizy wynika, że aplikacja pozwala na wybór zdjęcia i przerobienie go w określony sposób. Oprogramowanie informuje, że fotografie są przetwarzane w chmurze. Po przerobieniu zdjęcia w wybrany sposób można je zapisać na urządzeniu albo udostępnić w portalach społecznościowych.

Jak ustalili eksperci CERT, w trakcie korzystania z aplikacji nie wygenerowała ona żadnego nieuzasadnionego ruchu ani nie wykorzystała danych niezgodnie z przeznaczeniem. Apka nie przesyła samodzielnie żadnych plików ani zdjęć, a do chmury trafiają tylko te wskazane przez użytkownika. Eksperci twierdzą więc, że aplikacja z wysokim prawdopodobieństwem nie zawiera złośliwego oprogramowania ani backdoorów.

Przeczytajcie także: W IKO już dostępne są bilety miejskie

Specjaliści z CERT piszą ponadto, że w związku z tym twierdzenia, jakie pojawiły się w prasie, że "FaceApp będzie rejestrować i przesyłać na zewnętrzne serwery niemal wszystko to co robimy" jest nieprawdziwe, ponieważ aplikacja nie ma takich możliwości technicznych. Podkreślili natomiast, że kontrowersyjną sprawą może być przesyłanie zdjęć do chmury w trakcie usługi. Ale ich zdaniem rodzaj usługi uzasadnia wykorzystanie takiego rozwiązania. Cała analiza CERT dostępna jest tutaj.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies