Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Najlepsze konta dla studentów – raport Cashless

Niskie prowizje, łatwy dostęp do bankomatów i wygodna aplikacja. To atrybuty jakimi powinny charakteryzować się rachunki dla studentów

Studenci nie mają wysokich dochodów oraz wielotysięcznych oszczędności, więc zarobić na nich nie jest łatwo. Banki zdają sobie jednak sprawę z tego, że dziś studiujący w przyszłości będą awansować w zawodowej hierarchii także pod względem materialnym. Już teraz chcą więc ich zdobyć i wychować sobie dochodowych klientów.

Stąd dość szeroka oferta rachunków osobistych przeznaczonych dla studentów. Część banków proponuje im swoje standardowe konta, odpowiednio tylko sprofilowane pod osoby w wieku akademickim. Inne przygotowały oddzielne rachunki. Które konto wybrać?

Przygotowałem zestawienie najlepszych moim zdaniem rachunków dla studentów, dostępnych na naszym rynku. Pod uwagę brałem przede wszystkim koszty, czyli wysokość prowizji za prowadzenie rachunku i używanie karty, oraz warunki jakie trzeba spełnić, aby tych prowizji uniknąć.

Przeczytajcie także: Lokaty mobilne, wrzesień 2015 r. - raport Cashless

Wszystkie umieszczone w zestawieniu banki proponują bezpłatne prowadzenie rachunków. W większości zerowe prowizje są bezwarunkowe. Wyjątkiem jest BGŻ BNP Paribas, który nie pobiera prowizji za Kontoaktywator od osób w wieku do 26 lat. Dopiero później jest prowizja w wysokości 10 zł. Natomiast w Getinie konto Free jest darmowe dla wszystkich do ukończenia 28 roku życia.

Nieco trudniej jest z uniknięciem opłaty za używanie karty. Tylko w trzech bankach: Getin, Smart i Orange Finanse, nie trzeba spełniać żadnych warunków, by za nią nie płacić. W innych bankach należy wykonać odpowiednią liczbę transakcji bezgotówkowych lub muszą one osiągnąć odpowiednią wartość. Największa jest BGŻ BNP Paribas – 300 zł. Ale nie dotyczy osób w wieku poniżej 26 lat, dla których karta jest bezpłatna niezależnie od aktywności. W ING wynosi 200zł. Z kolei PKO BP wymaga pięciu transakcji bezgotówkowych, bez względu na ich wartość, by karta wydana do Konta dla Młodych była bezpłatna.

Przeczytajcie także: Przelewy ekspresowe, sierpień 2015 r. - raport Cashless

Warto zwrócić jeszcze uwagę na ofertę Credit Agricole, który pobiera za kartę niewielką opłatę 2,90 zł a i tak można jej bardzo łatwo uniknąć wydając bezgotówkowo jeden złoty. Oferta „1 Konto" dotyczy tylko osób, które nie ukończyły jeszcze 27 roku życia. Później automatycznie jest zamieniane na inne konto ze standardowej oferty banku. Tylko że Credit Agricole to jedyny bank z zestawienia, który w tym momencie nie oferuje aplikacji mobilnej.

Pod względem dostępu do gotówki w większości banków bezpłatnie można wybierać pieniądze z bankomatów własnych, a wiele instytucji oferuje bezpłatne wszystkie urządzenia w kraju, jak np. Millennium, BGŻ BNP Paribas czy Smart.

Oferta banków powinna usatysfakcjonować także tych studentów, którzy oczekują wygodnych rozwiązań mobilnych. W kilku bankach można korzystać z systemu Blik, który przydać się może do płatności internetowych oraz wypłat gotówki z bankomatów. Coraz więcej banków oferuje także zbliżeniowe płatności mobilne. Spośród przeze mnie są to: Alior, BPH, Orange Finanse, Getin, ING Bank Śląski oraz mBank.

Przeczytajcie także: Najpopularniejsze konta osobiste, II kw. 2015 r. - raport Cashless

Szukając odpowiedniego rachunku dla siebie powinniście jeszcze zwrócić uwagę na oferty specjalne, takie jak ta od Getinu. Studentów otrzymujących dofinansowanie ze swojej uczelni, bank kusi bonusem w wysokości 3 proc., który doliczy do każdej złotówki stypendium. Warunkiem otrzymywania takiego prezentu jest dokonanie transakcji kartą na kwotę minimum 100 zł w miesiącu.

Z kolei Millennium proponuje zwrot za aktywne „bankowanie mobilne" - instytucja przez pół roku może zwrócić za zakupy 360 zł. W jednym miesiącu można liczyć na zwrot 30 zł za płatności kartą (3 proc. wartości zakupów) oraz 30 zł za transakcje Blikiem.

Bank - Konto

Opłata za kartę

Warunek zwolnienia z opłaty

Prowizja za bankomat

Płatności

Opłata za rachunek

Alior Bank 4zł* Transakcje bezgotówkowe min. 100zł 3zł / 0zł (Alior, Euronet, Planet Cash) NFC, Blik 0 zł

Konto Internetowe

BGŻ 7 zł Do 26 r.ż. Lub Transakcje bezgotówkowe min. 300zł 0 zł - 10zł / 0zł (26r.ż.)

Kontoaktywator

BPH 6zł 4 transakcje bezgotówkowe 0 zł NFC 0 zł

Lubię To

Credit Agricole 2,9 zł Transakcje bezgotówkowe min. 1zł 5zł / 0zł (w placówkach, Euronet, BZWBK24) - 0 zł

1 Konto

Orange Finanse 0 zł Brak 0zł (5 transakcji bezgotówkowych) NFC, Blik 0 zł

Konto Osobiste

Smart 0 zł Brak 0 zł - 0 zł

Smart Konto

Getin noble 0 zł Do 28 roku życia 3,5% (min. 5zł) / 0zł (Euronet, Planet Cash) NFC, HCE 0 zł (do 28 roku życia)

Getin up free

ING 7zł Transakcje bezgotówkowe min. 200zł 0 zł NFC, Blik, zbliżak 0 zł

Konto z Lwem Direct

mBank 4zł Transakcje bezgotówkowe min. 100zł 0 zł NFC, Blik 0 zł

eKonto dla młodych

Millenium 4zł 1 transakcja bezgotówkowa 0 zł Blik 0 zł

Konto 360 Student

Pekao 0 zł 4 transakcje bezgotówkowe 0zł PeoPay, HCE 0 zł

Eurokonto Intro

PKO 5zł 5 transakcji bezgotówkowych 0 zł IKO, Blik 0 zł

Konto dla młodych

Raiffeisen Polbank 3 zł Brak 0 zł - 0 zł
Wymarzone konto
KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies