Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przelewy ekspresowe, sierpień 2015 r. – raport Cashless

W minionym miesiącu odnotowano sezonowy spadek liczby i wartości przelewów ekspresowych

Z danych Krajowej Izby Rozliczeniowej wynika, że w sierpniu klienci banków wykonali 121,5 tys. przelewów za pośrednictwem systemu Express Elixir. Ich wartość osiągnęła 538 mln zł. Obie liczby są gorsze od rekordowych danych zanotowanych w lipcu. Wówczas klienci wykonali 125,7 tys. transakcji, na kwotę 561 mln zł.

Przeczytajcie także: Najpopularniejsze konta osobiste, II kw. 2015 r. - raport Cashless

Sierpniowe dane są jednak zdecydowanie lepsze od statystyk z tego samego miesiąca roku ubiegłego. Wówczas przelewów było jedynie 83 tys. o wartości 334 mln zł.

Copy: Przelewy elixir lipiec 2015 | Create infographics

Również firma Blue Media, zarządzająca systemem Blue Cash, zaraportowała o spadku aktywności klientów w sierpniu. Wykonali oni za jego pośrednictwem 173 tys. przelewów ekspresowych o wartości 154 mln zł. Miesiąc wcześniej było to odpowiednio 193 tys. i 169 mln zł. Ale w porównaniu z ubiegłorocznym sierpniem transakcyjność systemu Blue Cash również rośnie. Wówczas odnotował on 130 tys. przelewów o wartości 101 mln zł.

Przelewy blue cash sierpien 2015 | Create infographics

W rezultacie sierpniowego spowolnienia po raz pierwszy od maja miesięczna liczba przelewów ekspresowych spadła poniżej 300 tys. i wyniosła 294,5 tys. Ich łączna wartość osiągnęła 692 mln zł.

Laczna liczba i wartosc przelewow ekspresowych sierpien 2015 | Create infographics

W sierpniu średnia wartość przelewu ekspresowego wyniosła 2350 zł i tradycyjnie była wyższa w systemie Express Elixir – 4428 zł niż w Blue Cash – 890 zł.

Przelewy ekspresowe sierpień 2015 | Create infographics

Chociaż wzrost popularności przelewów ekspresowych notuje dużą dynamikę, wciąż opcją pierwszego wyboru pozostaje tradycyjny przelew w systemie Elixir, a przelewy ekspresowe są wykorzystywane jedynie w sytuacjach awaryjnych. Na korzyść ekspresów przemawiać będzie wzrost ich dostępności.

Przeczytajcie także: Karty przedpłacone, II kw. 2015 r. - raport Cashless

Obecnie można je nadawać za pośrednictwem 14 dużych banków. Express Elixir jest dostępny w dziesięciu a Blue Cash w siedmiu instytucjach. W ostatnim czasie BZ WBK rozszerzył swoją ofertę o przelewy Blue Cash a SGB o transakcje Express Elixir. Ponadto przelewy ekspresowe w systemie BC dostępne są również w kilkudziesięciu bankach spółdzielczych oraz ze strony internetowej operatora tego systemu.

Przelewy ekspresowe, dostępność i ceny (dla klientów indywidualnych) sierpien | Create infographics
KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies