Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przelewy ekspresowe przyspieszają

W ostatnich dniach trzy kolejne banki udostępniły klientom nowe możliwości w zakresie szybkich transferów pieniędzy. Wkrótce swoją ofertę w tym zakresie wzbogaci jeszcze jeden – BZ WBK

SGB Bank, drugie co do wielkości zrzeszenie banków spółdzielczych w naszym kraju, rozszerzył właśnie portfolio realizowanych dla nich usług o przelewy w systemie Express Elixir, prowadzonym przez Krajową Izbę Rozliczeniową.

Jako pierwsze nową usługę w grupie SGB wdrożyły Bank Spółdzielczy w Gnieźnie i Bank Spółdzielczy w Pruszczu Gdańskim. – Grono to będzie systematycznie wzrastać w kolejnych miesiącach – zapewnia Paweł Masadyński, wiceprezes SGB Banku.

Przeczytajcie także: Alior zamyka więcej kont niż otwiera nowych

Kilka dni temu do grona instytucji obsługujących przelewy ekspresowe KIR-u dołączył natomiast Podkarpacki Bank Spółdzielczy, jedna z największych tego typu instytucji w Polsce. Natomiast wkrótce BZ WBK, którego klienci już mogą przelewać pieniądze za pośrednictwem systemu Express Elixir, zaoferuje również przelewy konkurencyjnego systemu Blue Cash, prowadzonego przez trójmiejską spółkę Blue Media.

Obecnie już kilkanaście dużych banków oraz kilkadziesiąt instytucji spółdzielczych posiada w ofercie przelewy ekspresowe jednego z dwóch lub obu systemów. Banki wprowadzają je, bo klienci coraz częściej z nich korzystają. Z danych KIR wynika, że w lipcu za pośrednictwem oferowanego przez nią systemu wykonano 125,7 tys. przelewów o wartości łącznie 561 mln zł. Pod względem liczby był to najlepszy miesiąc w historii funkcjonowania systemu. Natomiast pod względem wartości lepszy był tylko tegoroczny marzec.

Przeczytajcie także: Jest projekt ustawy o bezpłatnych rachunkach

Z kolei firma Blue Media podała, że w minionym miesiącu klienci wykonali za pośrednictwem systemu Blue Cash ponad 193 tys. przelewów ekspresowych o wartości 169,2 mln zł. W tym wypadku zarówno liczba jak i wartość wykonanych transakcji była rekordowa.

W rezultacie zarówno pod względem łącznej liczby jak i wartości przelewów ekspresowych zleconych poprzez analizowane przez Cashless systemy, lipiec był najlepszym miesiącem w historii ich funkcjonowania. Wykonano ponad 318 tys. takich transakcji, na łączną kwotę 730 mln zł. Dla porównania w lipcu ubiegłego roku przelewów było 221 tys., a ich wartość wyniosła 479 mln zł. Raport Cashless na ten temat możecie znaleźć tutaj.

Podkreślić jednak trzeba, że choć dynamika wzrostu liczby i wartości ekspresów jest bardzo duża, to ich udział w całości przelewów realizowanych przez banki w Polsce jest niewielki. Dla przykładu w tradycyjnym systemie Elixir w lipcu wykonano 142 mln transakcji o wartości ponad 373 mld zł.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies