Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Szwedzki odpowiednik Blika wchodzi z płatnościami do sektora detalicznego. Aplikacją Swish można pilotażowo zapłacić w restauracjach

Dotychczas apka była używana do przelewów między użytkownikami i do płatności w e-commerce

Swish to aplikacja która została stworzona w 2012 r. przez sześć dużych banków w kooperacji ze szwedzkim bankiem centralnym. Do tej pory była głównie wykorzystywana do szybkich przelewów z konta na konto, a ostatnio też do płacenia w sklepach internetowych. Teraz Swish współpracuje z duńską grupą Nets, by udostępnić płatności w sektorze detalicznym i usługowym.

Przeczytajcie także: Operator serwisu Przelewy24 w sojuszu z grupą Nets

Na początek współpracy pilotażowo uruchomiono możliwość płacenia za pomocą Swisha w dwóch pracowniczych restauracjach działających w szwedzkich firmach. Po wakacjach testy mają zostać rozszerzone na kolejne punkty usługowe i sklepy. Technicznie wygląda to tak, że smartfonowa aplikacja łączy się za pomocą bluetootha z dodatkowym modułem zainstalowanym przy terminalach obsługiwanych przez Nets. Umożliwia zbliżeniową płatność typu "tap and pay", podobnie jak w technologii NFC.

Przedstawiciele Swisha podkreślają, że w kraju liczącym niespełna 10 mln mieszkańców ich apki używa 7 mln osób. Aplikacja jest tak popularna, że jej stosowanie zostało nawet opisane nowo powstałym słowem "swishing". Dla firmy stało się jasne, że klienci chcą ją też wykorzystywać do szybkich i łatwych płatności mobilnych w handlu detalicznym i usługach. Dodają, że Swish może być też używany przez handlowców np. do tworzenia programów lojalnościowych czy spersonalizowanych ofert promocyjnych.

Przeczytajcie także: Szwecja za szybko odchodzi od gotówki?

Przypomnę. że Szwecja jest jednym z najbardziej bezgotówkowych społeczeństw. W branży detalicznej w tym kraju około 80 proc. wszystkich transakcji dokonuje się za pomocą kart, a tylko 20 proc. realizowanych jest w gotówce. Z badań przeprowadzonych przez sztokholmską politechnikę KTH Royal Institute of Technology wynika, że korzystanie ze "swishingu" jest tak powszechne, że aplikacja uznana została za jedną z przyczyn zmniejszenia ilości krążącej w Szwecji gotówki.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies