Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blik podsumował I kw. 2019 r. Odnotował 39,9 mln transakcji, jak zwykle najwięcej w internecie

Najszybciej rosła jednak liczba płatności Blik w sklepach stacjonarnych

Prezes operatora systemu Blik Dariusz Mazurkiewicz podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej na Twitterze zaprezentował statystyki transakcyjne tego rozwiązania osiągnięte w I kw. 2019 r. Jak się okazuje, w okresie od stycznia do marca użytkownicy Blika wykonali bez mała 40 mln transakcji, co oznacza wzrost w porównaniu z I kw. ubiegłego roku o 177 proc.

Tradycyjnie już największy udział w transakcjach Blikiem miały płatności w sklepach internetowych. Tych w ubiegłym kwartale było 29,8 mln, czyli o 184 proc. więcej niż w I kw. 2018 r. Operacje w środowisku e-commerce stanowiły więc 75 proc. wszystkich transakcji realizowanych przez użytkowników polskiego systemu płatności mobilnych.

Warto przypomnieć, że z danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w IV kw. 2018 r. po raz pierwszy transakcji Blikiem w internecie było więcej niż transakcji kartami w tym środowisku, odpowiednio 25 mln i 24,1 mln. Specjaliści podkreślają jednak, że to dane od agentów rozliczeniowych, którzy część transakcji kartami procesują za granicą i jest ona niewidoczna w danych NBP. Natomiast jeśliby wziąć pod uwagę dane od wydawców kart, to w IV kw. płatności tym instrumentem w polskim e-commerce było jeszcze więcej niż Blikiem, bo 26,2 mln. Ciekawe jak pod tym względem wyglądać będzie I kw. – tu trzeba poczekać na publikację statystyk banku centralnego za ten okres.

Przeczytajcie także: mBank będzie zwracać klientom pieniądze

Natomiast z danych przedstawionych dziś przez Mazurkiewicza wynika ponadto, że w I kw. bieżącego roku o 81 proc. w stosunku rocznym wzrosła liczba transakcji Blikiem w bankomatach. Było ich 4,7 mln, podczas gdy przed rokiem – 2,6 mln. Najsilniej, bo o ok. 400 proc., wzrosła liczba płatności Blikiem w sklepach stacjonarnych. W okresie od stycznia do marca bieżącego roku kodami Blik płaciliście w terminalach ok. 2,8 mln razy. Przelewów P2P blikowicze wykonali w analizowanym okresie 2,6 mln, a więc ok. 250 proc. więcej niż w I kw. 2018 r.

Prezes spółki Polski Standard Płatności pochwalił się także statystykami dotyczącymi średniej, dziennej liczby transakcji, która w I kw. 2019 r. wynosiła ok. 443 tys. W najlepszym dniu tego kwartału użytkownicy systemu Blik wykonali niemal 600 tys. transakcji. Jak powiedział Mazurkiewicz, wiadomo, że w II kw. rekord ten już został pobity.

Przeczytajcie także: Kolejny bank żegna się z apką na Windows

Jeżeli chodzi o plany na najbliższe miesiące, to władze PSP podtrzymują zamiar udostępnienia płatności zbliżeniowych w sklepach stacjonarnych, czemu służyć ma strategiczne partnerstwo zawarte pod koniec ubiegłego roku z Mastercardem. Ponadto wkrótce Blikiem będzie można płacić w wybranych zagranicznych sklepach internetowych, z których najczęściej korzystają Polacy. Blik trafi też do aplikacji banków spółdzielczych. Pojawią się także nowe funkcje ułatwiające wykonywanie przelewów P2P.

Natomiast rozwój płatności mobilnych będzie jednym z tematów zbliżającego się wydarzenia Impact'19, które w dniach 21-22 maja bieżącego roku odbędzie się w Krakowie. Wśród potwierdzonych mówców Impact’19 znaleźli się m.in.: Jim Wadsworth z Vocalink, Bartosz Ciołkowski z Mastercard, Jarosław Hermann z Millennium, Szymon Wałach z PKO Banku Polskiego, Felix Huber ze Stripe, Bartosz Berestecki z PayU, Don Ginsel z Holland Fintech, Maciej Biniek z Allegro i Dariusz Mazurkiewicz z PSP. Serwis Cashless jest partnerem medialnym tego wydarzenia. Agendę oraz formularz rejestracyjny znajdziecie tutaj. Zapraszam.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies