Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Najwięksi operatorzy terminali płatniczych w Polsce. Obraz rynku na koniec I kw. 2019 r.

Pięć największych firm obsługiwało łącznie prawie 650 tys. urządzeń

Z danych udostępnionych przez biura prasowe największych agentów rozliczeniowych na polskim rynku (firmy obsługujące terminale płatnicze) wynika, że pięć z nich zarządza siecią liczącą łącznie 646 tys. urządzeń. W porównaniu z grudniem 2017 r., gdy poprzednim razem zebrałem statystyki na ten temat, to wzrost o ok. 165 tys. POS-ów.

Przeczytajcie także: Pierwsze terminale z Polski Bezgotówkowej już są na Allegro

Zapewne dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że największym agentem rozliczeniowym w Polsce pozostaje eService. Spółka ta od dłuższego czasu chwali się, że jest liderem rynku. Deklaruje, że w marcu obsługiwała w kraju ponad 240 tys. terminali, o ponad 60 tys. więcej niż w grudniu 2017 r. Na drugiej pozycji, również tak jak poprzednio, znajdowała się spółka First Data Polska (właściciel marki Polcard). W jej sieci pracowało w marcu 2019 r. prawie 160 tys. POS-ów, o ok. 35 tys. więcej w porównaniu z grudniem 2017 r.

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Polskie ePłatności, bank Pekao oraz IT Card. Pod względem liczebności terminali płatniczych sieci te zachowały swoje pozycje z grudnia 2017 r. Na uwagę zasługuje jednak szybki wzrost liczby terminali zarządzanych przez Polskie ePłatności. To efekt nie tylko rozwoju organicznego, ale także akwizycji. Przypomnę, że PeP przejęły w ostatnich latach m.in. terminalowy biznes Kolportera oraz spółkę PayUp, która ma wyłączność na obsługę terminali w sieciach handlowych należących do grupy Eurocash.

Przeczytajcie także: mPOS-y od Elavonu dostępne dla klientów Santandera

W tabelce poniżej prezentuję szczegółowe dane dla pięciu wymienionych wyżej firm. To oczywiście nie jest pełen obraz rynku. Brakuje kilku operatorów terminali, w tym przede wszystkim Elavonu i PayTela. Jak na razie ich władz nie udało mi się namówić do upublicznienia statystyk. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika natomiast, że wszyscy operatorzy prowadzący działalność na polskim rynku w grudniu 2018 r. (to najświeższe dane) mieli 786 tys. POS-ów.

Rozwój polskiego rynku terminali płatniczych stymuluje program realizowany przez fundację Polska Bezgotówkowa. Przypomnę, że instytucja finansuje instalację POS-ów oraz obsługę realizowanych w nich transakcji bezgotówkowych przez 12 miesięcy. Małe i średnie firmy, które wcześniej nie przyjmowały płatności kartami, mogą otrzymać do trzech terminali płatniczych na rok za darmo.


Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies