Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Najwięksi operatorzy terminali płatniczych w Polsce. Obraz rynku na koniec I kw. 2019 r.

Pięć największych firm obsługiwało łącznie prawie 650 tys. urządzeń

Z danych udostępnionych przez biura prasowe największych agentów rozliczeniowych na polskim rynku (firmy obsługujące terminale płatnicze) wynika, że pięć z nich zarządza siecią liczącą łącznie 646 tys. urządzeń. W porównaniu z grudniem 2017 r., gdy poprzednim razem zebrałem statystyki na ten temat, to wzrost o ok. 165 tys. POS-ów.

Przeczytajcie także: Pierwsze terminale z Polski Bezgotówkowej już są na Allegro

Zapewne dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że największym agentem rozliczeniowym w Polsce pozostaje eService. Spółka ta od dłuższego czasu chwali się, że jest liderem rynku. Deklaruje, że w marcu obsługiwała w kraju ponad 240 tys. terminali, o ponad 60 tys. więcej niż w grudniu 2017 r. Na drugiej pozycji, również tak jak poprzednio, znajdowała się spółka First Data Polska (właściciel marki Polcard). W jej sieci pracowało w marcu 2019 r. prawie 160 tys. POS-ów, o ok. 35 tys. więcej w porównaniu z grudniem 2017 r.

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Polskie ePłatności, bank Pekao oraz IT Card. Pod względem liczebności terminali płatniczych sieci te zachowały swoje pozycje z grudnia 2017 r. Na uwagę zasługuje jednak szybki wzrost liczby terminali zarządzanych przez Polskie ePłatności. To efekt nie tylko rozwoju organicznego, ale także akwizycji. Przypomnę, że PeP przejęły w ostatnich latach m.in. terminalowy biznes Kolportera oraz spółkę PayUp, która ma wyłączność na obsługę terminali w sieciach handlowych należących do grupy Eurocash.

Przeczytajcie także: mPOS-y od Elavonu dostępne dla klientów Santandera

W tabelce poniżej prezentuję szczegółowe dane dla pięciu wymienionych wyżej firm. To oczywiście nie jest pełen obraz rynku. Brakuje kilku operatorów terminali, w tym przede wszystkim Elavonu i PayTela. Jak na razie ich władz nie udało mi się namówić do upublicznienia statystyk. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika natomiast, że wszyscy operatorzy prowadzący działalność na polskim rynku w grudniu 2018 r. (to najświeższe dane) mieli 786 tys. POS-ów.

Rozwój polskiego rynku terminali płatniczych stymuluje program realizowany przez fundację Polska Bezgotówkowa. Przypomnę, że instytucja finansuje instalację POS-ów oraz obsługę realizowanych w nich transakcji bezgotówkowych przez 12 miesięcy. Małe i średnie firmy, które wcześniej nie przyjmowały płatności kartami, mogą otrzymać do trzech terminali płatniczych na rok za darmo.


Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies