Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Visa przejmuje Earthport. To kolejny duży fintech kupiony przez tę organizację

Visa liczy, że przejęcie Earthport zaowocuje stworzeniem nowych rozwiązań płatniczych

Visa oficjalnie poinformowała, że przejmuje właśnie brytyjskich fintech Earthport, który działa w obszarze płatności transgranicznych na rzecz banków, korporacji i firm świadczących usługi w zakresie przelewów. Kwoty transakcji w komunikacie nie podano, ale wcześniej media informowały, że jest to 247 mln funtów. Visa stoczyła o Earthport zażarty bój z Mastercardem. Za kupno fintechu najpierw zaoferowała 198 mln funtów. Mastercard przebił tę ofertę rzucając na stół 233 mln funtów. Wtedy Visa wróciła ze wspomnianą wyżej kwotą.

Przeczytajcie także: Mastercard i Visa ostro walczą o przejęcie spółki Earthport

Earthport to notowana na londyńskiej giełdzie spółka specjalizująca się między innymi w przekazach międzynarodowych. Jej partnerem jest m.in. znany z wykorzystania technologii blockchain Ripple, a wśród jej klientów znaleźć można m.in. francuski BNP Paribas czy Bank of America Merrill Lynch. Firma oferuje usługi mniej kosztownie niż tradycyjne systemy płatności, bo nie korzysta z pośredników podczas transferu pieniędzy między bankami i przedsiębiorstwami.

Visa zadeklarowała, że przejęcie Earthport może zaowocować nowymi rozwiązaniami płatniczymi służącymi do zapłaty wynagrodzeń czy wykonywania międzynarodowych transferów pieniężnych pomiędzy klientami indywidualnymi lub firmami. Przykładowo - skorzystać może międzynarodowa spółka zatrudniająca na całym świecie wykonawców, którym należy zapłacić wynagrodzenie w ich lokalnej walucie. Dotychczas taka firma płaciła kooperantom i pracownikom, wykorzystując mało wydajne i kosztowne przelewy, których zrealizowanie mogło trwać wiele dni. Teraz będzie się to mogło odbywać szybciej i taniej.

Przeczytajcie także: Mastercard i Visa porozumiały się z KE

Bój o przejęcie Earthport toczył się od jesieni ubiegłego roku, ku nieukrywanemu zadowoleniu władz i akcjonariuszy fintechu. Skończył się na dołożeniu przez Visę 49 mln funtów w porównaniu do pierwotnej propozycji. Organizacje walczyły o spółkę, która co prawda w ostatnich latach przynosiła straty (-8,4 mln funtów 2018 r.), ale ma globalną skalę działania i z ich punktu widzenia prawdopodobnie także jeszcze spory potencjał rozwoju.

Ta akwizycja to kolejna w ostatnim czasie inwestycja Visy w branży fintechowej. Wcześniej organizacja poinformowała m.in. o zakupie akcji niemieckiego solarisBanku, a także znanej w Polsce z marki Sofort szwedzkiej spółki Klarna.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies