Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zaplanujcie dobrze wielkanocne przelewy. 20, 21 i 22 kwietnia system Elixir nie będzie działać

Jeżeli będziecie chcieli przelać pieniądze z konta podczas świąt wielkanocnych, możecie skorzystać tylko z płatności w systemie Express Elixir

Obsługujący elektroniczny system rozliczeń międzybankowych KIR przypomina, że w dni ustawowo wolne od pracy i weekendy Elixir nie przetwarza żadnych transakcji. To ważne, bo w zbliżającym się okresie świątecznym takich dni będzie więcej niż zazwyczaj.

Przeczytajcie także: Ponad 22 mld przelewów przez 25 lat działania systemu Elixir

Rozliczenie transakcji w Elixirze następuje w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. Jak zatem system będzie działał podczas najbliższych świąt? Przelewy zlecone przez banki w KIR w piątek, 19 kwietnia po godzinie 16.00 zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji pierwszego dnia roboczego, czyli dopiero we wtorek 23 kwietnia.

W przypadku Euro Elixir - systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i kierowane do strefy euro), przerwa w działaniu potrwa nieco dłużej. System nie będzie funkcjonować również w piątek 19 kwietnia. Tego dnia, w wielu krajach europejskich jest bowiem tzw. banking holiday, czyli dzień wolny od pracy.

Warto jednak pamiętać, by nie zostawiać przelewu na ostatnią chwilę przed podanymi powyżej godzinami. W bankach rozmaicie bywa z rozliczeniami i aby być pewnym, że podczas danej sesji przelew wyjdzie, trzeba go zlecić co najmniej kilkadziesiąt minut wcześniej. W praktyce oznacza to, że aby przelew został wykonany np. podczas sesji rozliczeniowej o 16.00, musi być zlecony przez klienta najpóźniej o 15.00 albo 15.30 w zależności od tego, z usług jakiej instytucji korzystacie.

Przeczytajcie także: Rekord systemu Express Elixir

Natomiast na bieżąco będzie można dokonywać transakcji natychmiastowych w systemie Express Elixir, który umożliwia przesyłanie pieniędzy pomiędzy kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach. Ten system działa przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu i we wszystkie dni w roku, także w święta. Należy jednak pamiętać, że przelewy ekspresowe są droższe niż tradycyjne i nie wszystkie banki udostępniają tę opcję. W niektórych także, mimo że Express Elixir działa non stop, zlecanie przelewów za jego pomocą jest możliwe tylko w określonych godzinach.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies