Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Seniorzy używają kart płatniczych niemal codziennie. 94 proc. z nich deklaruje, że korzysta też z bankowości internetowej

Tak wynika z najnowszego raportu "InfoSenior" przygotowanego przez Związek Banków Polskich z okazji Dnia Babci i Dziadka

Według raportu płatności kartą to bardzo popularna forma dokonywania transakcji przez polskich seniorów. Może się to wydawać zaskakujące, ale aż 80 proc. z nich wskazuje, że korzysta z kart często lub bardzo często, z czego 58 proc. przynajmniej kilka razy w tygodniu. Jedynie 4 proc. badanych używa kart sporadycznie lub wcale, a niespełna 4 proc. nie posiada w ogóle karty.
Przeczytajcie także: Oto trzy typy klientów banków przyszłości
Wyraźnie mniejszą popularnością wśród seniorów cieszy się natomiast bankowość mobilna. Ponad połowa (56 proc.) pytanych, nie ma aplikacji i nie korzysta z usług bankowych w telefonie komórkowym. Tylko co czwarty ankietowany używa zainstalowanej apki banku przynajmniej raz w tygodniu. Zdaniem autorów raportu "czynnikiem wpływającym na mniejszą popularność bankowości mobilnej jest z pewnością bardziej skomplikowana dla osób starszych obsługa smartfonów".
Aż 94 proc. osób starszych pytanych w ramach badania i posiadających dostęp do internetu, deklaruje, że korzysta aktywnie z bankowości internetowej. 68 proc. z nich robi to co najmniej raz w tygodniu. Jedynie 6 proc. wskazuje, że mimo dostępu do sieci, nie obsługuje swojego konta tą drogą. Spośród tych, którzy wykorzystują bankowość internetową, niemal wszyscy (99 proc.) używają jej do wykonywania przelewów. Co czwarty z nich deklaruje, że zakłada lokaty i inne produkty oszczędnościowe; 22 proc. za pomocą internetowego rachunku kontroluje wydatki i planuje swój budżet.
Przeczytajcie także: Z ubankowieniem seniorów nie jest tak źle
Według badania 86 proc. seniorów nie oczekuje wsparcia finansowego od swoich dzieci ani wnuków. Co więcej ponad połowa z nich (54 proc.) regularnie wspomaga finansowo młodsze pokolenie. Większość (43 proc.) deklaruje, że na ten cel przeznacza od 100 do 300 zł miesięcznie.

ZBP przy współpracy z Instytutem Badań Pollster o sytuację finansową i kontakty z bankowością spytał 529 osób w wieku 60-69 lat. Ankieta została zrealizowana metodą wywiadów internetowych (CAWI) dlatego, według autorów opracowania, między innymi znalazł się w niej tak wysoki odsetek osób korzystających z bankowych usług internetowych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies