Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ostrzeżenie od Aliora! Tych powiadomień o zapłacie nie wysyła bank i zawierają niebezpieczny wirus

Chodzi o wiadomości, do których dodano załącznik z wirusem, sugerujące sprawdzenie szczegółów płatności

Alior Bank ostrzega przed kolejną akcją phishingową prowadzoną przez cyberoszustów. Klienci tej instytucji otrzymują e-maile, w których przestępcy podszywają się pod pracowników banku. Wiadomości zawierają załącznik PDF i mogą wyglądać tak jak ta poniżej.
Bank ostrzega, że otwarcie załącznika uruchamia ukryty wirus, który umożliwia przestępcom przejęcie kontroli nad komputerem czy smartfonem odbiorcy e-maila.

Przeczytajcie także: Banki też ostrzegają przed oszustwem "na Profil Zaufany"
Po otwarciu załączonego do korespondencji pliku PDF użytkownik widzi grafikę, w którą musi kliknąć, by na ekranie wyświetlił się dokument. W ten sposób przekierowywany jest do serwisu Dropbox, skąd pobierane jest złośliwe oprogramowanie.

Bank zaleca usunięcie wiadomości z dysku lub pamięci urządzenia. Przypomina także, że w przypadku otwarcia załącznika nie należy używać smartfona lub komputera do logowania się do systemu bankowości elektronicznej. Eksperci instytucji radzą też zmienić hasła do wszystkich wykorzystywanych aplikacji (poczty elektronicznej, portali społecznościowych itp.) ale do przeprowadzenia tej operacji wykorzystać inne urządzenie niż to, na którym otwarty był załącznik. Dodają, że jedyną skuteczną metodą usunięcia złośliwego oprogramowania jest ponowna instalacja systemu operacyjnego.
Przeczytajcie także: Niebezpiecznie przed świętami. Dwa duże banki ostrzegają
Klienci Aliora w ostatnich dniach byli narażeni na kilka innych cyberataków. Wczoraj bank ostrzegał przed SMS-ami wyglądającymi jak powiadomienia z rządowego systemu Profil Zaufany. Wcześniej bank informował też o oszustach, którzy za pomocą wiadomości tekstowych przypominających SMS-y wysyłane przez firmę kurierską, pozyskują dane umożliwiające im przejęcie kontroli nad rachunkiem bankowym.
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies