Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Niebezpiecznie przed świętami. Dwa duże banki ostrzegają przed kradzieżami za pośrednictwem linków

ING i Pekao informują o wzmożonej aktywności cyberprzestępców wykorzystujących zbliżającą się gorączkę świątecznych zakupów

Na stronach internetowych Pekao i ING znajdziecie nowe ostrzeżenia przed tym samym rodzajem ataku, którego ofiarą padają klienci kupujący w internecie. Oszustwo można określić mianem "przez fałszywe linki". Chodzi o sytuację, gdy w trakcie finalizacji zakupów jesteście przekierowywani na podrobioną stronę pośrednika płatności. Tam podajecie dane logowania na rachunek, a następnie autoryzujecie operację hasłem jednorazowym. W praktyce wszystkie informacje udostępniacie przestępcom, którzy wykorzystują je do przejęcia kontroli nad Waszym kontem bankowym.

Przeczytajcie także: Niebezpiecznie w sieci. Ostrzeżenia od kilku banków

I tak, Pekao uczula, że w krótkim okresie po dokonaniu płatności w sklepie internetowym możecie otrzymać SMS informujący, że wysyłka produktu będzie droższa i należy dopłacić 1 zł. Brak wpłaty ma skutkować anulowaniem zamówienia. Jako nadawca wiadomości tekstowej wskazywana jest zwykle powszechnie znana firma kurierska, jak DHL czy DPD. W SMS-ie zawarty jest link kierujący do fałszywej strony integratora płatności takiego jak PayU czy DotPay. Z kolei ING pisze, że na podrobioną stronę płatności możecie zostać przekierowani bezpośrednio w trakcie zakupów na aukcjach internetowych.

Przeczytajcie także: Nie otwierajcie e-maili z fakturą od banku

Ataki, przed którymi ostrzegają ING i Pekao to ostatnio plaga w internecie. Oszukani w ten sposób zostali m.in. klienci sklepu Morele, o czym donosi serwis Niebezpiecznik. W takich sytuacjach uwydatniają się zalety kart bankowych jako sposobu płatności za zakupy internetowe. Organizacje Mastercard i Visa umożliwiają bowiem skorzystanie z szybkiej ścieżki reklamacyjnej dzięki procedurze chargeback. Korzystając z pay by linków lub Blika takiej możliwości nie macie i jesteście skazani na procedurę wynikającą z ustawy o usługach płatniczych, która może trwać dłużej, a czasem by walczyć o swoje trzeba iść do sądu.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies