Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dobry news na nowy rok. Fundacja Polska Bezgotówkowa wystartowała z programem terminalizacji firm

W ramach projektu firmy nieakceptujące dotąd płatności kartami mogą otrzymać terminal płatniczy na rok za darmo

Fundacja Polska Bezgotówkowa poinformowała przed chwilą o uruchomieniu Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego. Jak wiecie, program będzie funkcjonował w oparciu o porozumienie podpisane w połowie ubiegłego roku przez resort rozwoju, Mastercarda, Visę, operatorów terminali i Związek Banków Polskich. Projekt kierowany jest do małych firm, które chciałyby rozpocząć akceptację płatności bezgotówkowych. Przy okazji komunikatu zaprezentowano też logo fundacji, które wygląda tak:

Firmy, które przystąpią do programu, będą mogły liczyć na bezpłatną instalację terminala POS oraz obsługę przyjmowanych na nim płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy bez kosztów z tego tytułu. Jak Polska Bezgotówkowa pisze w dzisiejszym komunikacie prasowym, wkrótce przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w projekcie zostaną poinformowani o uczestniczących w nim operatorach terminali płatniczych.

Przeczytajcie także: KNF uruchamia projekt Innovation Hub

Cytowany w komunikacie prezes Polski Bezgotówkowej Mieczysław Groszek mówi, że celem programu jest upowszechnienie płatności bezgotówkowych poprzez zrównanie ich dostępności z płatnościami gotówkowymi. – Wzrost poziomu akceptacji kart płatniczych w punktach handlowo-usługowych unowocześni i usprawni obrót pieniężny, a w konsekwencji wzmocni procesy rozwojowe w polskiej gospodarce – mówi szef fundacji.

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński dodaje, iż liczy, że dzięki programowi w ciągu 3-4 lat liczba POS-ów na polskim rynku ulegnie podwojeniu. – To może uczynić polski rynek wiodącym w tym aspekcie w Europie – stwierdził Tadeusz Kościński. – "Polska Bezgotówkowa" to unikalny projekt nie tylko dlatego, że jest to wspólna inicjatywa kluczowych uczestników rynku płatności, ale także z uwagi na jego niespotykane nigdzie na świecie wielkość i zasięg – konkluduje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Przeczytajcie także: Ustawa o PSD II na ostatniej prostej przed parlamentem

Jak może pamiętacie, Polska Bezgotówkowa zmagała się na ostatnim etapie przed uruchomieniem programu z dwoma wyzwaniami: budową bazy NIP-ów, która ma pozwolić na weryfikację uprawnień do uczestnictwa w projekcie, oraz kwestią sposobu rozliczenia podatku od darowizny, za jaką należy z formalnego punktu widzenia uznać świadczenie w postaci instalacji terminala i rocznej obsługi płatności. Firma odpowiedzialna za budowę bazy NIP-ów została już wybrana – to spółka Payarto. Natomiast wkrótce fundacja ma wystąpić do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies