Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
MR: ustawa o płatnościach bezgotówkowych w lutym w parlamencie, w marcu u prezydenta

Resort rozwoju ma dobre i złe wiadomości dla tych, którzy czekają na przepisy wprowadzające obowiązek przyjmowania płatności nie tylko gotówką

– Spodziewamy się, że projekt ustawy, która ma zrównać prawa płacących gotówką i bezgotówkowo, w styczniu trafi pod obrady Rady Ministrów, w lutym do parlamentu, a w marcu nową ustawę powinien podpisać prezydent – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceminister rozwoju, Tadeusz Kościński. Dodał, że jednocześnie zostanie przygotowane rozporządzenie wykonawcze do ustawy. Dzięki temu, nowe przepisy powinny wejść w życie najpóźniej w połowie przyszłego roku. W ciągu 18 miesięcy mają być nimi objęci wszyscy, którzy używają kas fiskalnych.

Przeczytajcie także: Polska Bezgotówkowa - istnieje konieczność zmian w projekcie

Złe wiadomości są takie, że MR mimo krytycznych uwag do projektu na razie nie zamierza go zmieniać. Przypomnę, że 12 grudnia upłynął termin jego publicznych konsultacji. O ile wiem, ich wyników jeszcze nie opublikowano. Jednak z publicznych wypowiedzi przedstawicieli fundacji Polska Bezgotówkowa, która ma zrealizować program finansowania rozbudowy sieci akceptacji kart w Polsce, wynika, że jeśli ustawa wejdzie w życie w obecnie proponowanym kształcie, przepisy mogą pozostać martwe.

Dlaczego? W projekcie przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju zapisano bowiem, że planowany obowiązek dotyczyć ma przyjmowania płatności bezgotówkowych, wśród których są także przelewy. Teoretycznie zatem, jeśli w piekarni sprzedawczyni zaproponuje Wam, abyście za chleb zapłacili przelewem, spełni wymogi ustawy. Nawet jeśli jednak by nie spełniła, to w przepisach nie przewidziano żadnych sankcji grożących tym, którzy będą wywieszali kartkę z informacją "Płatność tylko gotówką".

Przeczytajcie także: Zapłaciłem kartą w pierwszym Soft POS-ie

Zapytałem ministra Koścńskiego o ten paradoks oraz o wyniki konsultacji. Odparł, że zdecydowana większość podmiotów uczestniczących w konsultacjach społecznych oceniła projekt pozytywnie, a wśród tych, którzy mieli krytyczne uwagi, przeważali ci, którzy nie zrozumieli istoty regulacji. Kościński przyznał, że przelew nie jest wygodną dla klienta formą płatności bezgotówkowej, ale dodał, że właśnie dlatego o jego stosowaniu lub nie zdecyduje rynek. A zatem minister liczy na rozsądek przedsiębiorców, którzy szybko wyliczą co im się opłaca, a co nie. A jego zdaniem przyjmowanie płatności kartą się opłaca, bo przyciąga klienta i powoduje, że kupuje on więcej niż za gotówkę.

Wracałem z dzisiejszej konferencji prasowej w MR przez centrum Warszawy. Jak widzicie na zdjęciu ilustrującym ten tekst, nietrudno było znaleźć miejsce, w którym płaci się wyłącznie gotówką. Jak sądzicie, czy jeśli właściciel restauracji znajdującej się w centrum wielomilionowego miasta nie przyjmuje płatności kartą, to przemówią do niego argumenty przytaczane przez przedstawicieli MR?

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies