Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zapłaciłem kartą w pierwszym na świecie Soft POS-ie. Niestety, na razie tylko na niby

Uruchomienie pilota tego nowego rozwiązania planowane jest na początek przyszłego roku

Podczas trwającego właśnie w Katowicach kongresu Impact Fintech, szef Mastercarda w Polsce Bartosz Ciołkowski zaprezentował działającego Soft POS-a. To aplikacja mobilna, która umożliwia przyjmowanie płatności zbliżeniowych bezpośrednio na smartfonie. Rozwiązanie można też było przetestować na kongresowym stoisku Mastercarda, czego nie mogłem sobie odmówić, ale o tym za chwilę.

Przeczytajcie także: Polskie ePłatności mają nowego prezesa

Z informacji przekazanej przez Bartosza Ciołkowskiego wynika, że zaprezentowany dziś w Katowicach Soft POS to pierwsze takie rozwiązanie na świecie. Wkrótce podobny projekt ma zostać wdrożony w Wielkiej Brytanii. Na razie Soft POS przygotowany przez firmy Polskie ePłatności oraz kanadyjską Mobeewave umożliwia przyjmowanie płatności do 50 zł, czyli bez autoryzacji PIN-em. Trwają prace nad rozszerzeniem funkcjonalności aplikacji także o możliwość przeprowadzania transakcji na wyższe kwoty

Jak powiedzieli mi przedstawiciele spółki PeP, aplikacja Soft POS jest praktycznie gotowa i w I kw. przyszłego roku ma ruszyć pilot, do którego zaproszeni zostaną akceptanci – firmy zainteresowane korzystaniem z nowego rozwiązania. Mogą to być obecni klienci PeP lub inne przedsiębiorstwa, które będą musiały podpisać odpowiednią umowę z PeP.

Przeczytajcie także: Czy tak wygląda terminal płatniczy przyszłości?

A jak działa Soft POS? Jeżeli aplikacja oferowana klientom będzie funkcjonować tak dobrze, jak ta, którą miałem okazję przetestować w Katowicach, to szanse na sukces będzie mieć. Od strony użytkownika to bardzo prosta aplikacja. Najpierw należy wprowadzić kwotę płatności, a następnie do "pleców" smartfona przyłożyć kartę i odczekać sekundę, może dwie. Wibracją urządzenie informuje, że transakcja została zaakceptowana. Opcjonalnie osoba płacąca może podać adres e-mail, na który po chwili przychodzi e-mail z potwierdzeniem płatności.

Jak widzicie na powyższej ilustracji, udało mi się zapłacić przy pomocy Soft POS-a za hipotetyczny zakup o wartości 1 zł. Niestety, na razie była to płatność tylko na niby, bo aplikacja działa w środowisku testowym. Do środowiska produkcyjnego trafi, jak już wspomniałem, na początku przyszłego roku, gdy uruchomiony zostanie pilot.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies