Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dlaczego dopiero teraz? Jest protokół, dzięki któremu każdą kasę fiskalną będzie można połączyć z dowolnym terminalem

Protokół opracowany z inicjatywy FROB ma znaleźć się w projekcie rządowego rozporządzenia o warunkach technicznych dla kas fiskalnych

Na pierwszy rzut oka sprawa, o której chcę Wam dzisiaj napisać, może wydawać się błaha. W rzeczywistości jednak porozumienie podpisane właśnie przez kilkadziesiąt firm działających na polskim rynku ułatwi życie wielu tysiącom przedsiębiorców i pozwoli zaoszczędzić miliony, jeśli nie dziesiątki milionów złotych. Chciałoby się zapytać, dlaczego dopiero teraz ktoś się za to zabrał.

Porozumienie, o którym mowa, dotyczy wspólnego protokołu komunikacyjnego, dzięki któremu w łatwy sposób można zintegrować ze sobą dowolną wprowadzaną na polski rynek kasę fiskalną i dowolny terminal płatniczy. Taka integracja niesie wiele korzyści właścicielom sklepów i punktów usługowych przyjmujących płatności kartami. Pozwala na przykład skrócić czas obsługi klientów, bo kwoty płatności nie trzeba wpisywać w terminalu – jest automatycznie zaciągana z kasy.

Przeczytajcie także: Jest projekt ustawy o fiskalizacji online

Integracja kasy i POS-a redukuje przy okazji ryzyko pomyłek, jakie mogłyby się w trakcie wpisywania kwot na terminalu zdarzyć. Ponadto w wielu przypadkach pozwala zastąpić droższy, w pełni funkcjonalny terminal płatniczy tańszym PIN padem (niewielkie urządzenie służące do zbliżania kart i podawania kodu PIN). Kasa wyposażona w drukarkę i podłączona do internetu może bowiem komunikować się z centrum autoryzacyjnym i drukować potwierdzenie transakcji zamiast terminala. To może być szczególnie ważne w najbliższej przyszłości, gdy zacznie obowiązywać ustawa o fiskalizacji online i wszystkie kasy fiskalne będą musiały być podłączone do internetu.

Niestety, dotąd na rynku nie było jednego sposobu na połączenie kas fiskalnych z terminalami. To znaczy, że producenci urządzeń aby móc je ze sobą skomunikować, musieli przygotowywać nieraz dziesiątki rozwiązań, które pozwalały na wymianę informacji pomiędzy różnymi terminalami i różnymi kasami. Było to konieczne, aby na życzenie właścicieli sklepów czy punktów handlowych móc zintegrować posiadane przez nich urządzenia rożnych wytwórców. Teraz z tym koniec.

Przeczytajcie także: KNF popiera blockchain w trwałym nośniku

Jak informuje Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, porozumienie, na mocy którego najważniejsi na polskim rynku producenci kas fiskalnych oraz najwięksi operatorzy i dostawcy terminali płatniczych zobowiązali się do stosowania w swoich urządzeniach jednego wspólnego protokołu komunikacyjnego, właśnie zostało podpisane. – Dzięki temu dowolną kasę fiskalną będzie można połączyć z dowolnym terminalem płatniczym bez konieczności wykonywania dodatkowych prac integracyjnych – mówi Robert Łaniewski, prezes FROB.

Porozumienie zostało podpisane przez m.in. takich operatorów terminali jak Elavon, First Data Polcard, IT Card, czy eService, producentów kas jak Comp czy Elzab a także producentów terminali Ingenico i Verifone. Jak deklaruje Łaniewski, wkrótce pod porozumieniem powinni podpisać się także przedstawiciele Głównego Urzędu Miar certyfikującego kasy fiskalne oraz Ministerstwa Rozwoju i Finansów, które opracowało rozporządzenie zawierające warunki techniczne dla urządzeń fiskalnych. Protokół opracowany pod auspicjami FROB ma być załącznikiem do tego rozporządzenia.

Fot. Ingenico

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies