Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest projekt ustawy o fiskalizacji online. Papierowe paragony na razie pozostaną

Zgodnie z nowymi przepisami kasy fiskalne starego typu będą mogły być sprzedawane do końca 2022 roku

Dziś rano pisałem o wywiadzie, jakiego na temat fiskalizacji online udzielił Dziennikowi Gazecie Prawnej Wojciech Śliż z Ministerstwa Finansów. Tymczasem na stronach Rządowego Centrum Legislacji możecie już znaleźć projekt nowelizacji ustawy o VAT, który zawiera omawiane w wywiadzie przepisy.

Przeczytajcie także: Kasy online trafią najpierw do tych firm

Zgodnie z zapowiedzią przedstawiciela resortu finansów w projekcie zapisano, że docelowo wszystkie kasy fiskalne stosowane na polskim rynku powinny mieć możliwość przesyłania elektronicznych kopii paragonów do tzw. Centralnego Repozytorium Kas, czyli bazy danych zarządzanej przez władze skarbowe. Jednak stare kasy fiskalne, a więc te z papierową kopią paragonów będą mogły być sprzedawane do końca przyszłego roku. Natomiast kasy z kopią elektroniczną pozostaną w sprzedaży do końca 2022 roku.

Jednocześnie do sprzedaży wejdą nowe kasy umożliwiające połączenie online z CRK, a firmy z kilku branż będą musiały zaopatrzyć się w nie dość szybko. W pierwszej kolejności będą to stacje benzynowe oraz podmioty świadczące usługi motoryzacyjne. Zostaną one objęte obowiązkiem fiskalizacji online od 1 stycznia 2019 r. Pół roku później podobnie stanie się z gastronomią i branżą budowlaną a od 1 stycznia 2020 r. także z zakładami fryzjerskimi, kosmetycznymi, klubami fitness oraz hotelarstwem.

Przeczytajcie także: KNF popiera blockchain w trwałym nośniku

Projekt noweli ustawy o VAT zawiera również przepisy, w myśl których kasy najstarsze, a więc te z papierową kopią paragonów, nie będą mogły mieć wymienianej pamięci fiskalnej. Zatem po jej zapełnieniu kasa nie będzie już mogła być używana i będzie musiała zostać zastąpiona nowocześniejszym urządzeniem. Projektowana nowelizacja zakłada także zwiększenie z 700 do 1000 zł ulgi podatkowej przysługującej firmom kupującym kasy fiskalne.

Nowa ustawa o VAT ureguluje również kwestię wystawiania faktur do paragonów. Jeżeli nabywcą usługi lub towaru będzie podmiot gospodarczy, to faktura będzie mogła zostać wystawiona tylko do tych paragonów, które zawierają numer NIP nabywcy. Ma to ukrócić proceder wystawiania faktur zaprzyjaźnionym firmom na paragony pozostawione przez innych klientów. Fakturę do paragonu będzie można wystawiać na dotychczasowych zasadach tylko konsumentom. Co ciekawe nawet jeżeli firma zainstaluje nową kasę fiskalną online, wciąż będzie miała obowiązek przekazywania klientom papierowych paragonów poświadczających dokonanie zakupu.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies