Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
MR: projekt ustawy o terminalu w każdej firmie jeszcze w tym miesiącu

Resort rozwoju zamierza przekazać go do konsultacji międzyresortowych i społecznych w ciągu najbliższych dwóch tygodni

– W ciągu najbliższych dwóch tygodni do konsultacji międzyresortowych i społecznych trafi projekt ustawy wprowadzającej obowiązek akceptacji płatności bezgotówkowych wszędzie tam, gdzie znajdują się kasy fiskalne – zadeklarował dzisiaj Tadeusz Kościński, wiceminister rozwoju. Nowe przepisy mają na celu zrównanie w prawach użytkowników gotówki oraz posiadaczy kart bankowych i osób korzystających z płatności mobilnych. Projektowana ustawa to element programu rozwoju sieci akceptacji kart w Polsce. Przypomnę, że ma go realizować zarejestrowana w ubiegłym tygodniu fundacja Polska Bezgotówkowa a jego pilotaż ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku.

Przeczytajcie także: Fundacja Polska Bezgotówkowa zarejestrowana

Podstawy do powołania fundacji dało porozumienie podpisane przez banki, organizacje płatnicze i Ministerstwo Rozwoju. Zgodnie z jego postanowieniami instytucje finansowe wyłożą w ciągu trzech lat ok. 600 mln zł, z których dofinansowywana ma być instalacja terminali płatniczych w małych i średnich firmach w całej Polsce. Dzięki programowi w sieci akceptacji płatności bezgotówkowych ma się pojawić 600 tys. nowych terminali.

Kościński na dzisiejszej konferencji prasowej inaugurującej kampanię społeczną Warto Bezgotówkowo, związaną z przypadającym na 19 października Dniem Płatności Bezgotówkowych, zapowiedział też, że do końca roku we wszystkich urzędach będzie można zapłacić kartą lub telefonem. – W ciągu kilku miesięcy terminale pojawią się także w radiowozach, aby kartą lub telefonem można było zapłacić za mandat – zadeklarował. Będzie to możliwe, bo kilka dni temu opublikowano rozporządzenie regulujące zasady wystawiania mandatów opłacanych bezgotówkowo bezpośrednio u funkcjonariuszy policji.

Przeczytajcie także: Bilans terminalizacji urzędów

Natomiast jeśli chodzi o Dzień Płatności Bezgotówkowych, to w tym roku zapowiada się on wyjątkowo ciekawie. Warszawski Instytut Bankowości, który koordynuje działania związane z kampanią, poinformował, że w tegorocznej edycji uczestniczy ponad 100 podmiotów. Szykują one loterie, promocje i konkursy oraz akcje edukacyjne. Na razie przedstawiciel WIB nie chciał zdradzić żadnych szczegółów, ale obiecał, że opis wszystkich działań wkrótce pojawi się na stronie internetowej wartobezgotowkowo.pl. Śledźcie ją, a żadne atrakcje Was nie ominą.
Serwis Cashless jest patronem medialnym kampanii społecznej oraz obchodów Dnia Płatności Bezgotówkowych.

Fot. Verifone

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies