Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bilans terminalizacji urzędów po czterech miesiącach: ponad 700 zainteresowanych jednostek, 500 podpisanych umów

Wkrótce pierwsze terminale mają też trafić do radiowozów policji drogowej

KIR opublikował przed chwilą komunikat na temat postępów w realizacji przygotowanego wspólnie z Ministerstwem Rozwoju programu wyposażania administracji publicznej w terminale POS. Wynika z niego, że po prawie czterech miesiącach od startu projektu umowy na udział w programie podpisało już ponad 500 urzędów wojewódzkich, marszałkowskich, miast, gmin oraz starostw powiatowych a zainteresowanie przystąpieniem do niego wyraziły 744 urzędy. – To pokazuje otwartość administracji na zmiany służące podnoszeniu poziomu cyfryzacji usług publicznych. Liczymy na to, że dynamika zgłoszeń do programu będzie stale rosła – mówi prezes KIR, Piotr Alicki.

Przeczytajcie także: Wciąż są problemy z prowizjami od kart na poczcie

W ramach programu instalowane są terminale płatnicze oraz aplikacja WebPOS wykorzystująca oferowaną przez KIR usługę Paybynet. Dzięki temu płatności można wykonać smartfonem bez konieczności udawania się do kasy. Instalacją terminali oraz obsługą realizowanych w nich transakcji zajmuje się spółka First Data Polcard, która wygrała zorganizowany w tej sprawie przetarg. KIR podkreśla, że dla urzędów udział w programie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Również petenci realizujący płatności bezgotówkowe w urzędach nie są obciążani prowizjami z tego tytułu.

Tymczasem wkrótce instalacja terminali płatniczych ma się rozpocząć także w radiowozach policji drogowej. Niestety, nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy. Biuro prasowe Komendy Głównej Policji odpowiedziało mi, że stanie się to tak szybko, jak to tylko będzie możliwe. Co ciekawe, to samo biuro prasowe nie jest pewne, czy transakcje realizowane w policyjnych terminalach nie będą obciążone dodatkową opłatą. – W przypadku płatności kartą, ukarany poniesie koszty związane z autoryzacją transakcji i przekazem środków na właściwy rachunek bankowy, o ile takie koszty wystąpią – pisze Michał Gaweł z wydziału prasowo-informacyjnego KGP.

Przeczytajcie także: Można żądać płatności tylko kartą

Wydaje mi się jednak, że policja wciąż nie do końca jest zorientowana w zasadach programu, którym ma zostać objęta. Z komunikatu KIR-u jasno wynika, że osoby dokonujące transakcji w terminalach instalowanych w ramach programu mają być zwolnione z prowizji za obsługę. Jeżeli dobrze rozumiem, dotyczyć to powinno również urządzeń dla policji. Sam KIR nie chce jednak tego potwierdzić, odsyłając po informacje do KGP.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies