Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Optymizm bankowców: liczba aktywnych kart kredytowych będzie wreszcie rosła

Rozwojowi rynku kart kredytowych sprzyja rekordowo niskie oprocentowanie kredytów konsumenckich

Z przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie Związku Banków Polskich badania wśród pracowników banków wynika, że są oni optymistami, jeśli idzie o rozwój rynku kart kredytowych w Polsce. Zdaniem 58 proc. ankietowanych w najbliższym czasie liczba aktywnie używanych kredytówek wzrośnie nieco lub bardzo. 36 proc. respondentów uważa natomiast, że liczba ta pozostanie w najbliższym czasie na podobnym poziomie co obecnie.

Przeczytajcie także: BUW jest już card only

To kolejny w ostatnim czasie sygnał, że na rynku kart kredytowych zaczynać się może niewielkie ożywienie. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że pierwszy kwartał bieżącego roku był czwartym z kolei, gdy liczba wydanych przez banki kart kredytowych wzrosła. Wcześniej przez kilka lat notowano spadki wynikające m.in. z czyszczenia bankowych portfeli z kart nieaktywnych.

Rozwojowi rynku kart kredytowych sprzyja rekordowo niskie oprocentowanie kredytów konsumenckich, które dotyczy także limitów w rachunkach kart. Przypomnę, że obecnie maksymalnie może to być 10 proc. w skali roku a jeszcze kilka lat temu przekraczało grubo 20 proc.

Przeczytajcie także: Drugi operator wchodzi do Inkartu

Z danych ZBP wynika, że na koniec ubiegłego roku przynajmniej jedną kartę kredytową posiadało 4,8 mln Polaków, a aktywnie korzystało z tego instrumentu 3,08 mln klientów. W 2016 r. wydano 1,06 mln nowych kredytówek. Użytkownicy kart kredytowych wykonali nimi w ubiegłym roku ponad 350 mln transakcji, wydając w ten sposób ponad 40 mld zł. Statystyczny posiadacz karty użył jej w 2016 r. 60 razy, czyli średnio pięć razy miesięcznie. Średnia wysokość kredytu na karcie wynosiła 4,8 tys. zł. Był on wykorzystany średnio w 37,4 proc.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies