Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BUW będzie card only. Od jutra płatności w uniwersyteckiej bibliotece tylko kartą

Wcześniej opłaty np. za przetrzymanie książki Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie przyjmowała wyłącznie gotówką

Jedna z największych bibliotek w Polsce już od jutra będzie bezgotówkowa. Jak donieśli czytelnicy Cashless, władze BUW-u podjęły decyzję o instalacji terminali płatniczych w wypożyczalni oraz na stanowisku zapisów. Sprawdziłem i rzeczywiście, BUW informuje o tym na swojej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku.


W rezultacie od najbliższego piątku studenci korzystający ze zbiorów biblioteki będą mogli wnosić opłaty (np. za przetrzymanie książki) kartami bankowymi lub smartfonami. Mało tego, BUW zdecydował o rezygnacji z akceptacji gotówki. Osoby, które nie będą miały przy sobie karty, będą proszone o realizację płatności przelewem na rachunek, którego numer widnieje na stronie internetowej biblioteki.

Przeczytajcie także: Bardziej cashless być już nie można

Decyzja władz BUW-u spotkała się z mieszanymi reakcjami studentów. Z komentarzy w mediach społecznościowych wynika, że większość cieszy się, że wreszcie nie będzie musiała grzebać po kieszeniach w poszukiwaniu drobnych i opłaty będzie mogła wnosić kartą. Część studentów zauważa jednak, że działanie biblioteki dyskryminować będzie osoby nieposiadające karty bankowej.

Przeczytajcie także: Mastercard uruchamia pilotaż Soft POS-a

Natomiast warszawska biblioteka to nie pierwsze miejsce w Warszawie, w którym płatności przyjmują wyłącznie w formie bezgotówkowej. Podobnie jest w kilku restauracjach nad Wisłą, o czym możecie przeczytać tutaj. Osobiście nie mam nic przeciwko eliminowaniu gotówki, choć w kwestii promocji obrotu bezgotówkowego jestem zwolennikiem raczej marchewki niż kija. Prawnicy są zdania, że prowadzenie punktów handlowych i usługowych w stylu card only, w których nie można płacić gotówką, jest zgodne z prawem. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies