Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Coraz częściej płacicie kartą w internecie a w sklepach stacjonarnych zbliżeniowo. Najnowszy raport NBP

Oto nowa porcja optymistycznych danych z banku centralnego na temat polskiego rynku kart

Narodowy Bank Polski opublikował wczoraj raport na temat rynku kart płatniczych w III kw. 2017 roku. Wiele zawartych tam danych możecie znać już z tekstów zamieszczonych na Cashless, a powstałych na podstawie tabel statystycznych opublikowanych w grudniu. Artykuły znajdziecie tutaj (na temat liczby kart), tutaj (na temat ich transakcyjności), tutaj (na temat terminali płatniczych) i tutaj (na temat bankomatów). W skrócie przypomnę tylko, że:

  • pierwszy raz w historii liczba kart płatniczych na polskim rynku przekroczyła liczbę mieszkańców i wynosi już 38,5 mln,
  • 79,5 proc. kart bankowych umożliwiała dokonywanie transakcji zbliżeniowo,
  • po raz pierwszy w historii kwartalna liczba transakcji bezgotówkowych kartami przekroczyła miliard,
  • na rynku funkcjonowało ok. 605 tys. terminali POS, z czego prawie 94 proc. mogło akceptować transakcje zbliżeniowe.

Opublikowany wczoraj raport zawiera jednak kilka danych, o których jeszcze nie pisałem. Warto zwrócić na przykład uwagę na udział transakcji zbliżeniowych w płatnościach przy użyciu kart. W III kw. wynosił on na całym rynku wg NBP 68,6 proc., i w porównaniu z II kw. wzrósł o 2,4 punktu proc. Przypomnę, że z danych organizacji Mastercard wynika, że dla kart z logo tej firmy w IV kwartale udział transakcji zbliżeniowych wynosił już 78 proc.

Przeczytajcie także: Nowa karta mBanku z okazji WOŚP

Z raportu NBP dowiecie się także, iż w III kw. 2017 r. z usługi cashback (wypłata gotówki ze sklepowej kasy) skorzystaliście 3,83 mln razy, pobierając w ten sposób prawie 430 mln zł. W tym samym czasie liczba pobrań gotówki z bankomatów spadła ze 183 mln w III kw. 2016 r. do 174 mln. Ale wartość tych transakcji wzrosła z 81,9 mld zł do 85,4 mld zł. To zasługa wzrostu średniej wartości transakcji z 447 zł do 490 zł.

Przeczytajcie także: Spółdzielcy też będą mieć karty walutowe

Warto również zatrzymać się na chwilę przy danych dotyczących transakcyjności kart w internecie. NBP podał, że w okresie od lipca do września ubiegłego roku zapłaciliście kartami w sieci 12,8 mln razy. To wzrost z poziomu 9,8 mln razy w III kw. 2016 r. Wartość transakcji internetowych w III kw. 2017 r. wyniosła 2 mld zł. To o ok. 300 mln zł mniej niż rok wcześniej, co oznacza, że spada średnia kwota transakcji internetowej kartami.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies