Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już 605 tys. terminali płatniczych na polskim rynku. Najnowsze dane NBP

Prawie 94 proc. POS-ów umożliwia akceptację transakcji zbliżeniowych

Narodowy Bank Polski opublikował statystyki dotyczące rynku kart w III kw. bieżącego roku. Wśród mnóstwa danych znajdują się także informacje na temat sieci akceptacji płatności bezgotówkowych w Polsce. I tu, podobnie jak w przypadku opisanej przeze mnie już liczby kart bankowych, także znajdziecie historyczne dane.

Przeczytajcie także: Już 38,5 mln kart bankowych w Polsce

Otóż okazuje się, że we wrześniu liczba terminali płatniczych po raz pierwszy w historii przekroczyła 600 tys. Funkcjonowało ich ok. 604,9 tys. To ok. 20 tys. więcej niż w czerwcu gdy urządzeń było 584,9 tys., oraz o ok. 92 tys. więcej niż we wrześniu 2016 r., gdy na rynku działało 513,2 tys. terminali. Co ciekawe już 566,5 tys. POS-ów było we wrześniu przystosowanych do akceptacji płatności zbliżeniowo.

Jeżeli dobrze liczę oznacza to, że nasycenie sieci akceptacji terminalami bezstykowymi sięgnęło niemal 94 proc. Niewiele więc brakuje do 100 proc. To ważne dla operatorów terminali bo przypomnę, że od 1 stycznia 2018 r. wszystkie POS-y na polskim rynku zgodnie z regulacjami organizacji płatniczych powinny akceptować transakcje zbliżeniowe.

Przeczytajcie także: Fuzja prawna Polskich ePłatności i NeoTu zakończona

Podobnie jak w poprzednich kwartałach tak i tym razem NBP wskazuje, że nie wszystkie terminale przyjazne kartom zbliżeniowym jednocześnie akceptują transakcje zbliżeniowe smartfonami. Takich, na których można płacić przy pomocy Android Pay czy HCE było we wrześniu ok. 476 tys., a więc o ok. 90 tys. mniej niż POS-ów gotowych do interakcji z kartami bezstykowymi. Bank centralny podał też, że we wrześniu usługę cashback, a więc możliwość wypłaty gotówki przy okazji płatności za zakupy, można było zrealizować w ok. 166,3 tys. terminali.

Fot. Ingenico

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies