Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
To pierwszy taki kwartał w historii: miliard płatności kartami

Transakcje bezgotówkowe stanowią już ponad 84 proc. wszystkich operacji wykonywanych plastikami

Narodowy Bank Polski opublikował statystyki dotyczące polskiego rynku kart bankowych w III kw. bieżącego roku. Wczoraj pisałem Wam o rekordach jakie odnotowano w tym okresie pod względem liczby wydanych kart oraz terminali płatniczych funkcjonujących na rynku. A to jeszcze nie koniec dobrych wiadomości. Statystyki banku centralnego wskazują bowiem, że miniony kwartał przejdzie do historii również ze względu na liczbę transakcji wykonanych kartami płatniczymi.

Przeczytajcie także: Na rynku działa już 605 tys. terminali

Jak podaje NBP w okresie od lipca do września za pomocą kart wykonaliście ok. 1,2 mld różnych operacji. Po raz pierwszy w historii kwartalna liczba płatności bezgotówkowych przekroczyła miliard i wyniosła 1,004 mld. Dla porównania w II kw. transakcji takich było 969 mln, a w III kw. ubiegłego roku – 818 mln. Natomiast tegoroczny III kw. był też rekordowy pod względem wartości płatności – wyniosła 66,6 mld zł. Kwartał wcześniej było to 64,9 mld zł a w III kw. ub. roku – 55,9 mld zł.

Przeczytajcie także: W Polsce jest już więcej kart niż mieszkańców

Jednocześnie kontynuowany jest znany z poprzednich okresów trend polegający na zwiększaniu się wartości transakcji gotówkowych przy jednoczesnym zmniejszaniu się ich liczby. To efekt wzrostu średniej wypłaty z bankomatu. W III kw. wartość transakcji gotówkowych po raz pierwszy przekroczyła 100 mld zł i wyniosła 101,9 mld zł. W II kw. było to 99 mld zł a przed rokiem – 95,3 mld zł. Liczba transakcji gotówkowych w okresie od lipca do września wyniosła 187 mln. To spadek ze 190,3 mln w II kw. i ze 195,5 mln w III kw. 2016 r.

Fot. Ingenico

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies