Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rynek rachunków bieżących w Polsce w III kw. 2017 r. Raport Cashless

Największe banki na krajowym rynku prowadzą łącznie ponad 34 mln bieżących rachunków złotowych i walutowych

Z danych udostępnionych przez biura prasowe banków wynika, że na koniec września prowadziły 34,056 mln kont. Większość instytucji zdecydowała się podać informacje zarówno o rachunkach złotowych jak i walutowych, ale kilka wciąż ujawnia tylko dane na temat kont złotowych. Tak jest np. w przypadku lidera polskiego rynku, czyli PKO BP, czy Millennium. W rzeczywistości więc liczba rachunków bieżących prowadzonych przez analizowane banki jest większa, niż przedstawiają to moje wyliczenia.

Przeczytajcie także: Już 5 mln zbliżeniowych kredytówek w bankach z Polski

Jak wspomniałem, najwięcej kont prowadzi PKO – we wrześniu miał ich bez mała 7,1 mln. Na drugim miejscu znajduje się Pekao a później mBank, BZ WBK i ING – wszystkie mają więcej niż 3 mln rachunków. Na uwagę zasługują liczby podane przez mBank. W statystykach za III kw. po raz pierwszy prezentuję dane oddzielnie dla mBanku i należących do niego Orange Finansów. Stąd m.in. duży spadek liczby kont samego mBanku. Co ciekawe jednak nawet po zsumowaniu rachunków obu instytucji w III kw. jest ich kilkaset tysięcy mniej niż w czerwcu. Biuro prasowe tłumaczy, że to efekt m.in. zamykania kont uśpionych.

Przeczytajcie także: W Polsce jest ponad 200 oddziałów bankowych cashfree

Natomiast na całym rynku rachunków przybyło w porównaniu z II kw. o ok. 400 tys. W dużej mierze jest to jednak zasługa pewnego zaburzenia wynikającego ze zmiany zakresu danych przesłanych przez ING. W czerwcu bank podał informacje jedynie o rachunkach złotowych, a za wrzesień zdecydował się przysłać dane także o kontach walutowych. W wielu bankach obserwowany jest spadek bazy rachunków. Przykłady to BZ WBK czy Alior.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies