Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki z Polski prowadzą już 204 oddziały w stylu cashfree. Najnowszy raport Cashless

Najwięcej placówek bez tradycyjnej obsługi kasowej posiada ING – prawie 100

Banki mają niemały problem z tym, co zrobić, aby ich placówki stacjonarne wciąż na siebie zarabiały. Klienci większość transakcji wykonują samodzielnie w internecie czy w aplikacjach mobilnych i do oddziałów chodzą rzadko. Ale placówek bankowych nie można zamknąć z dnia na dzień, bo wciąż kredyty mieszkaniowe czy skomplikowane produkty inwestycyjne najlepiej sprzedają się właśnie dzięki nim.

Przeczytajcie także: Spadek mobilnych wydatków na parkowanie

Pojawiają się więc różne koncepcje na, jak to określa się w bankowym żargonie, redefiniowanie roli oddziałów. Częstym elementem tych pomysłów jest rezygnacja z tradycyjnej obsługi kasowej w placówce po to, by bankierzy miast wykonywać proste czynności jakie klienci mogą zrobić sami, skoncentrowali się na sprzedaży pożyczek, funduszy inwestycyjnych czy ubezpieczeń. Obsługa gotówki w takich oddziałach zazwyczaj wciąż jest, ale została przeniesiona do bankomatów i wpłatomatów.

Przeczytajcie także: 2 mln klientów bankuje w stylu mobile only

Postanowiłem zbadać, które z działających w Polsce banków mają już oddziały w stylu cashfree, czyli bez kasy i przeliczających banknoty kasjerów. Z ankiety rozesłanej do kilkunastu największych banków na polskim rynku wynika, że 12 z nich posiada w swojej sieci placówki cashfree. Łącznie tego rodzaju oddziałów funkcjonuje ponad 200. W poniższej tabelce możecie sprawdzić szczegółowe dane na ten temat.

Jak widzicie posiadaniem największej liczby placówek bez kasjerów chwali się ING – ma ich prawie 100. Dużo takich oddziałów mają też Alior, Citi i BZ WBK – każda z tych instytucji po kilkadziesiąt. Najmniej, bo po jednym oddziale cashfree znajduje się w sieci Pocztowego, Pekao, BGŻ BNP Paribas i mBanku. Ten ostatni deklaruje, że ma jeszcze ok. 100 mKiosków, w których także nie ma gotówki. Ale placówki te należą do zewnętrznej spółki banku, i nie można ich zaliczyć do oddziałów. Stąd nie uwzględniłem ich w zestawieniu. Ciekawe, jak sieć placówek cashfree będzie się rozwijała w przyszłości – będę starał się tego rodzaju zestawienia przygotowywać cyklicznie aby pokazać trend.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies