Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Diners i AmEx mogą dostać ulgę

Poselski projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych umożliwi małym organizacjom pobieranie wyższych prowizji od transakcji kartami

Chodzi o interchange. To prowizja, jaką właściciele sklepów odprowadzają do banków z tytułu przyjęcia płatności kartami. Od niedawna prowizja ta wynosi w Polsce 0,2-0,3 proc. Pamiętać jednak trzeba, że Diners i American Express nie muszą się do tego limitu stosować ze względu na ulgę wprowadzoną przez polskie prawo.

Wkrótce jednak, w wyniku rozporządzenia przyjętego przez Parlament Europejski, w całej Europie zaczną obowiązywać jednolite limity interchange na poziomie 0,2-0,3 proc., które dotyczyć będą także tych mniejszych organizacji płatniczych.

Przeczytaj także: Za podatki zapłacisz kartą, ale nie Blikiem

Unijne rozporządzenie pozwala jednak rządom poszczególnych krajów członkowskich na wprowadzenie wyjątku dla niewielkich organizacji, takich jak Diners Club i American Express. Dzięki wyłączeniu, firmy te przez trzy lata mogłyby stosować wyższe stawki interchange, co w zamierzeniach twórców tych przepisów ma zwiększyć ich szanse na konkurowanie z większymi organizacjami takimi jak MasterCard i Visa.

Wiele wskazuje na to, że polskie władze chcą skorzystać z przywileju umieszczonego w unijnym rozporządzeniu i pozwolić małym organizacjom płatniczym na pobieranie wyższej interchange.

Niedawno napisałem, że resort finansów pracuje nad nowelizacją Ustawy o usługach płatniczych, która ma implementować do polskiego prawa unijne rozporządzenie. Biuro prasowe ministerstwa przekazało mi wykaz zmian, jakie przy tej okazji chce wprowadzić, ale zabrakło tam ulgi dla Dinersa i American Express.

Okazuje się, że to dlatego, iż wprowadzi ją inna nowelizacja. Jakkolwiek zaskakująco może to wyglądać, to moje źródło twierdzi, że powstał drugi projekt nowelizacji Ustawy o usługach płatniczych, który dotyczy wyłącznie zwolnienia z dostosowania się do limitów interchange dla mniejszych organizacji, przygotowany przez posłów Platformy Obywatelskiej. Taki tryb pracy nad ustawą ma pozwolić na szybkie jej przyjęcie i wejście w życie przed jesienią, zanim zaczną obowiązywać unijne przepisy dotyczące limitów interchange.

Przeczytaj także: Będzie kolejna zmiana przepisów o kartach

Pomysłodawcy takiego rozwiązania argumentują, że możliwość stosowania wyższych stawek interchange ma pozwolić nie tylko na lepsze warunki konkurowania małym organizacjom płatniczym z MasterCardem i Visą, ale także zwiększyć szanse na powodzenie Polskiego Standardu Płatności, gdyby ten zdecydował się oferować, oprócz systemu płatności mobilnych Blik, także polską kartę płatniczą.

Nie wiem na ile plany te, o ile rzeczywiście są prawdziwe, mają szanse na realizację w świetle zmian, jakie zachodzą ostatnio na polskiej scenie politycznej. W każdym razie jeżeli nowelizacja miałaby zostać przyjęta w obecnej kadencji parlamentu, sejmowy druk z projektem musiałby trafić do posłów jeszcze w czerwcu.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies