Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Unijne rozporządzenie o interchange opublikowane

W Dzienniku Urzędowym UE ukazał się tekst prawa, które na nowo ustala porządek na rynku płatności kartami w Europie

Rozporządzenie wejdzie w życie 8 czerwca, a więc za trzy tygodnie. Jednak poszczególne jego przepisy zaczną obowiązywać w rożnych terminach.

I tak na przykład za pół roku, a więc od 9 grudnia, zaczną obowiązywać maksymalne limity na interchange. To prowizja, jaką właściciele sklepów odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności kartami. Zgodnie z rozporządzeniem od tego dnia interchange będzie mogła wynosić maksymalnie 0,2-0,3 proc., odpowiednio dla kart debetowych i kredytowych.

Przeczytaj także: Po obniżce interchange bankom ubyło 200 mln zł

Jednak w przypadku naszego rynku tego dnia nic się nie zmieni, gdyż od końca stycznia b.r. obowiązuje w Polsce nowa ustawa o usługach płatniczych, która nałożyła już kilka miesięcy temu na interchange limity w takiej samej wysokości.

Natomiast już od 9 czerwca 2015 roku wchodzi w życie przepis o surcharge. To dodatkowa prowizja od transakcji, jaką właściciele sklepów mogą pobierać od użytkowników kart. Rozporządzenie ustanawia generalną dopuszczalność stosowania surcharge.

– Swoboda ta zostanie jednak ograniczona w dyrektywie PSD II tylko do transakcji kartami nie podlegającymi limitom na interchange z rozporządzenia – mówi Krzysztof Korus, partner w kancelarii dLK Korus Okoń. Przy czym spodziewany termin wejścia dyrektywy w życie to koniec 2017 roku.

Przeczytaj także: Interchange spada - podrożeją bankomaty

Do tego czasu surcharge będzie więc mogła być stosowana dość swobodnie. Natomiast po wejściu PSD II będzie taka możliwość w praktyce tylko w odniesieniu do kart biznesowych, które w rozporządzeniu nie podlegają limitowi interchange.

Rozporządzenie nie wymaga implementacji, czyli jego przepisy mają zastosowanie bez konieczności zmiany prawa krajowego. Jednakże w przypadku Polski taka konieczność może się pojawić. Aktualnie obowiązująca ustawa o usługach płatniczych limitem interchange obejmuje, w przeciwieństwie do unijnego rozporządzenia, także karty biznesowe. Natomiast unijne przepisy obejmują limitem karty zainstalowane na przykład na telefonach, co nie jest takie jednoznaczne w przypadku polskiej ustawy.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies