Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Boicie się płacić kartami za granicą

To wnioski z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Visy

O tym, że wyjeżdżając za granicę wolicie płacić gotówką, wiadomo nie od dziś. Ten zwyczaj jest jednym z kół napędowych kantorów wymiany walut. Badanie Visy rzuca nieco światła na przyczyny tych przyzwyczajeń.

Z sondażu wynika przede wszystkim, że 61 proc. z Was podróżując po Polsce preferuje korzystanie z karty. Jednak gdy wyjeżdżacie za granicę, odsetek ten spada do 34 proc. Dlaczego?

Przeczytaj także: Za podatki zapłacisz kartą, ale nie Blikiem

Według wyników sondażu 50 proc. podróżnych, którzy dokonują wymiany waluty przed wyjazdem, robi to z obawy, że nie zapłaci kartą w miejscu docelowym podróży. Im dalsza podróż, tym świadomość dotycząca akceptacji kart jest coraz mniejsza.

Ponad 90 proc. badanych uważa, że bez problemu zapłaci kartą w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Jednak już połowa sądzi, że nie będzie mogła zapłacić w ten sposób w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy w Brazylii, a aż trzech na czterech podróżujących Polaków (73 proc.) uważa, że z karty płatniczej nie będą mogli skorzystać w Tajlandii.

Duża grupa badanych w sondażu Visy decyduje się na wymianę waluty przed wyjazdem ze względów bezpieczeństwa. Aż 41 proc. czuje się pewniej korzystając z gotówki. Płacenie kartą podczas podróży zapewnia poczucie bezpieczeństwa jedynie 18 proc. podróżującym Polakom. 43 proc. respondentów do wymiany gotówki przed wyjazdem motywuje m.in. obawa przed oszustwami przy użyciu kart.

Zdaniem Jakuba Kiwiora, dyrektora ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Visy, te obawy są nieuzasadnione. – Karty gwarantują znacznie większe bezpieczeństwo niż gotówka w portfelu, którą w wypadku kradzieży tracimy bezpowrotnie – komentuje przedstawiciel Visy.

Przeczytaj także: Będzie kolejna zmiana przepisów o kartach

Niestety, sondaż nie odpowiada na pytanie, jak duża część użytkowników kart nie korzysta z nich za granicą z obawy o wysokie koszty takich transakcji wynikające przede wszystkim z przewalutowań. Ostatnio kilka banków, m.in. mBank i Citi Handlowy zmieniły na niekorzyść klientów swoje stawki prowizji związanych z obsługą transakcji zagranicznych. To nie wpływa dobrze na popularność tego instrumentu wśród polskich turystów.

Sondaż został przeprowadzony przez Visa Europe wraz z agencją Populus. Objął 2 tys. dorosłych osób w następujących 16 krajach: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania i Włochy. Badanie przeprowadzono w okresie 6-23 marca 2015 r. na reprezentatywnych próbach w każdym kraju.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies