Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejny gwóźdź do trumny z simcentrikiem w środku. Orange wyłącza usługę NFC Pass

Operator zapewnia, że klienci posiadający na jego SIM-ach karty płatnicze będą mogli z nich korzystać do końca ich ważności

NFC Pass to usługa oferowana przez Orange od kilku lat i umożliwiająca wgranie na kartę SIM w smartfonie zbliżeniowej karty bankowej. Dzięki temu posiadając odpowiedni aparat telefoniczny wyposażony w antenę zbliżeniową NFC można płacić smartfonem bezstykowo w terminalach POS podobnie jak plastikową kartą Mastercarda lub Visy.

Przeczytajcie także: Carrefour wykorzystuje przelewy P2P

Niestety albo stety usługa nie zdobyła na polskim rynku zbyt dużej popularności. Wszystko przez nazbyt skomplikowany proces aktywacji i ograniczoną dostępność. Orange był jednym z dwóch operatorów komórkowych, który ją oferował, a i wśród banków większość nie zdecydowała się na simcentrika postawić. Te, które to zrobiły, stopniowo się z tego wycofały. Z Orange współpracowały w tym zakresie ING, mBank i Orange Finanse. Dwa pierwsze nie sprzedają płatności simcentrycznych już od dawna. OF zdecydował o tym kilka tygodni temu, gdy do oferty wprowadził konkurencyjne i prostsze rozwiązanie, czyli Android Pay.

W związku z powyższym, jak informuje biuro prasowe francuskiego telekomu, dziś i jutro do wszystkich klientów, którzy zaakceptowali regulamin NFC Pass, wysłane zostanie wypowiedzenie umowy oraz informacja o zakończeniu świadczenia usługi z dniem 30 września. Orange deklaruje również, że użytkownicy, którzy mają już zainstalowane na SIM-ie karty banków, po zamknięciu NFC Pass nadal będą mogli nimi płacić w sklepach, aż upłynie termin ważności tych kart określony przez banki lub do czasu ich zastrzeżenia.

Przeczytajcie także: Już 85 tys. użytkowników Android Pay w Polsce

Wbrew pozorom informacja o powolnej śmierci simcentrika w Polsce nie jest smutna. W ofertach banków znajdują się już rozwiązania prostsze i bardziej przyjazne klientom. Mam na myśli wspomniane już wyżej płatności Android Pay oraz zbliżeniowe płatności mobilne HCE. W obu przypadkach nie trzeba mieć specjalnej karty SIM, aby móc płacić zbliżeniowo smartfonem, bo dane transakcyjne przechowywane są w chmurze obliczeniowej. Rozwiązania te cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród klientów – na koniec czerwca korzystało z nich ponad 400 tys. osób. Więcej na ten temat w raporcie Cashless.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies