Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W ciągu kwartału liczba użytkowników HCE wzrosła o 30 proc. Jest ich już ponad 400 tys. Raport Cashless za II kw. 2017 r.

Najwięcej klientów korzystających z HCE wciąż jest w PKO. Niezły debiut Android Pay w mBanku i awans BZ WBK

Mam już najnowsze dane na temat użytkowników zbliżeniowych płatności mobilnych. Z informacji przekazanych mi przez biura prasowe banków wynika, że na koniec czerwca miały już ponad 400 tys. klientów płacących bezstykowo smartfonami. To oznacza kwartalny wzrost o ok. 30 proc. Na koniec marca było ich bowiem bez mała 300 tys.

Przeczytajcie także: Oto najwięksi wydawcy kart debetowych

Obecnie z płatności mobilnych HCE w aplikacjach bankowych oraz z dostarczanego przez firmę Google rozwiązania Android Pay korzystać mogą klienci 15 banków. W minionym kwartale dołączyli do nich posiadacze kart wydanych przez mBank i Orange Finanse. Ponadto klienci Euro Banku, którzy wcześniej mogli korzystać z HCE, dostali dodatkowo Android Pay. Z kolei klienci T-Mobile Usług Bankowych, który już od jesieni ubiegłego roku mogli korzystać z Android Pay, od niedawna mają do dyspozycji także HCE.

Niestety, nie wszystkie banki udzielają informacji na temat liczby użytkowników płatności mobilnych. Najlepszym tego przykładem jest mBank, który w kwietniu udostępnił Android Pay. Bank pochwalił się, że w ciągu pierwszej doby od startu nowej usługi aktywowało ją 9 tys. osób. A później zamilkł. Tylko drogą nieoficjalną udało mi się dowiedzieć, że na początku czerwca, a więc jeszcze przed udostępnieniem Android Pay klientom Orange Finanse, liczba użytkowników tej usługi w mBanku przekroczyła okrągłe 25 tys. Biuro prasowe mBanku niestety nie chce podać aktualnej liczby.

Przeczytajcie także: SkyCash i moBiLET rządzą w sprzedaży biletów

Natomiast spośród tych banków, które nie mają problemu z podawaniem tego rodzaju danych, najwięcej klientów płacących smartfonami zbliżeniowo ma PKO BP – ponad 93 tys. Na drugie miejsce z trzeciego w poprzednim kwartale awansował BZ WBK – ma już 89,2 tys. użytkowników HCE i Android Pay. Natomiast będący na trzeciej pozycji Pekao ma prawie 83 tys. użytkowników zbliżeniowych płatności mobilnych. Na kolejnym miejscu jest Millennium (44 tys. klientów) a później Alior i należące do niego T-Mobile Usługi Bankowe, które posiadają razem ponad 30 tys. klientów korzystających w większości z Android Pay.

Jak widzicie w poniższej tabelce, użytkowników mobilnych płatności zbliżeniowych przybywa także w ING, Raiffeisen Polbanku, Euro Banku, Getinie i SGB. Podobnie jak mBank statystykami nie chcą chwalić się Nest, Orange Finanse oraz BPS. W tym ostatnim przypadku liczbę użytkowników HCE szacuję na podstawie liczby pobrań służącej do płatności aplikacji Planet Mobile HCE Wallet.

Fot. Visa

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies