Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Szybkie przelewy do ZUS-u albo skarbówki? Klienci BGŻ BNP Paribas już je mają

Nowość docenią szczególnie firmy – importerzy towarów podlegających ocleniu

Klienci BGŻ BNP Paribas mogą już korzystać z systemu Express Elixir do wykonywania przelewów natychmiastowych na rachunki prowadzone przez Narodowy Bank Polski. Konta w banku centralnym mają takie instytucje jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, urzędy skarbowe czy administracja celno-skarbowa.

Przeczytajcie także: Sezonowa stabilizacja w przelewach ekspresowych

Szczególnie w tym ostatnim przypadku umożliwienie wykonywania przelewów natychmiastowych ma duże znaczenie. Z tego co się orientuję, importerzy dóbr podlegających ocleniu mogą odebrać je ze składu dopiero po zaksięgowaniu wpłat na rachunkach organów odpowiedzialnych za ich pobór. Bywa więc, że przelew nadany w tradycyjnym systemie Elixir w piątek będzie zaksięgowany dopiero w poniedziałek. Zastosowanie przelewów ekspresowych przyspiesza więc obrót gospodarczy.

Przypomnę, że Narodowy Bank Polski do systemu Express Elixir dołączył w marcu bieżącego roku. Nie oznacza to, że od tego czasu z automatu klienci wszystkich banków znajdujących się w tym systemie mogą za jego pośrednictwem wykonywać przelewy do ZUS-u czy urzędów skarbowych. Prace wdrożeniowe, polegające np. na przygotowaniu odpowiednich formatek przelewów w systemach transakcyjnych, muszą wykonać jeszcze banki komercyjne. Obecnie na rachunki prowadzone w NBP natychmiastowo pieniądze wysyłać mogą, oprócz klientów BGŻ BNP Paribas, także posiadacze kont w Millennium. Zaawansowane prace nad nową usługą trwają w kilku innych instytucjach.

Przeczytajcie także: NBP wchodzi do systemu Express Elixir

Jak wynika ze statystyk KIR, przelewy natychmiastowe realizowane za pośrednictwem systemu Express Elixir są rozwiązaniem, po które klienci banków sięgają coraz chętniej. W lipcu br. w systemie rozliczono 376,2 tys. transakcji o wartości 1,38 mld zł. Dla porównania, w lipcu 2016 r. system rozliczył 221,3 tys. przelewów, których wartość wyniosła 815,2 mln zł. W zestawieniu rocznym oznacza to wzrost liczby transakcji o 70 proc., a wartości o 69 proc.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies