Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
To może być milowy krok dla przelewów ekspresowych w Polsce. NBP wchodzi do systemu Express Elixir

Dzięki temu będziecie mogli w trybie online dokonywać wpłat na rzecz ZUS-u, urzędów skarbowych czy izb celnych

O tym, że Narodowy Bank Polski zamierza stać się uczestnikiem systemu Express Elixir, mogliście dowiedzieć się jako pierwsi z serwisu Cashless. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj. Jak widać, złożonej przez NBP kilka miesięcy temu deklaracji, że bank wejdzie do systemu w I kw. 2017 roku, udało się dotrzymać. Bank centralny właśnie pojawił się w tabeli dostępności systemu Express Elixir jako jego nowy uczestnik.

To informacja ważna z kilku powodów. Po pierwsze, oznacza zmiany dla firm będących importerami różnych towarów z zagranicy. Dotąd zdarzało się, że aby móc odebrać towar ze składu, musiały czekać aż opłaty związane z odprawą celną zostaną zaksięgowane na rachunkach izb celnych. W skrajnych sytuacjach mogło to trwać nawet kilka dni, gdy np. przelew wykonano w piątek po południu. Po wejściu NBP do systemu Express Elixir problem zniknie, bo transakcje w systemie Express Elixir wykonywane są w trybie online.

Przeczytajcie także: Ten bank pobiera opłatę za dostęp do konta przez internet

Ale rachunki w NBP prowadzą nie tylko izby celne, lecz także urzędy skarbowe oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Teraz więc, dzięki zleceniu przelewu w systemie Express Elixir pieniądze z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne czy zaliczek na podatki mogą znaleźć się na rachunkach odpowiednich organów w kilka chwil po nadaniu.

To oczywiście nie wpływa na wysokość ewentualnych odsetek karnych od zobowiązań wnoszonych po terminie, bo zgodnie z przepisami w przypadku rozliczeń obywateli z ZUS czy urzędem skarbowym decydująca jest data zlecenia przelewu. Niemniej możliwość przekazania zaległych składek czy podatków w czasie rzeczywistym może mieć dla niektórych osób znaczenie psychologiczne.

Co ważne, zgodnie z tabelą dostępności uczestników publikowaną na stronie KIR, NBP będzie odbierał przelewy natychmiastowe w trybie 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Więc nie tylko szybkość rozliczeń, ale również zakres dostępność banku centralnego może mieć realny wpływ na przyśpieszanie określonych procesów na styku z administracją publiczną.

Przeczytajcie także: Na polskim rynku wystartował nowy bank

Jednak wejście NBP do systemu Express Elixir ma też inne znaczenie – może być kamieniem milowym dla rozwoju przelewów ekspresowych na polskim rynku. Nie ma wątpliwości, że przyszłość należy do rozliczeń dokonywanych w czasie rzeczywistym. Przelewy ekspresowe, choć dostępne w Polsce od dawna, stanowią na razie ułamek wszystkich rozliczeń w gospodarce, m.in. ze względu na mniejszą dostępność niż przelewy sesyjne. Umożliwienie dokonywania transakcji ekspresowych przez bank centralny może być tym dla przelewów ekspresowych, czym było wprowadzenie terminali w dyskontach Biedronki dla rozwoju kart płatniczych: sygnałem, że bez tego oferta każdego banku będzie niepełna.

Niewątpliwie decyzja NBP stanowić będzie też źródło przewagi konkurencyjnej KIR-u i systemu Express Elixir nad konkurencyjnym systemem Blue Cash oferowanym przez firmę Blue Media. Fakt, że bank centralny stał się uczestnikiem rozwiązania oferowanego przez KIR w pierwszej kolejności, nie powinien jednak dziwić – NBP jest największym udziałowcem tej spółki.

System Express Elixir został uruchomiony przez KIR w 2012 r. jako drugie tego typu rozwiązanie w Europie. Listopad 2016 r. był pierwszym miesiącem, w którym miesięczna wartość przelewów Express Elixir przekroczyła miliard złotych. Od początku roku 2017 średnio miesięcznie w systemie rozliczanych jest ponad 300 tys. przelewów natychmiastowych o wartości blisko 1,1 mld zł.

Fot. Wikipedia/Andrzej Barabasz

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies