Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tego chyba jeszcze nie grali. Raiffeisen Polbank wprowadza opłatę za dostęp do konta przez internet

Do tego podwyższa opłaty za karty i tnie oprocentowanie

Klienci Raiffeisen Polbanku na swoje skrzynki odbiorcze w serwisie bankowości internetowej otrzymali właśnie informację o zmianach, jakie bank zamierza przeprowadzić w najbliższym czasie w cennikach i regulaminach swoich usług. Zmiany dotyczą zarówno klientów indywidualnych jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. W większości są niekorzystne dla klientów, o czym zaraz się przekonacie. Opis najważniejszych z nich zaczynam od tych, które dotkną właścicieli małych firm. W tym wypadku bowiem Raiffeisen Polbank może być prekursorem nowego zjawiska na rynku.

Otóż bank zdecydował się wprowadzić opłatę za dostęp do rachunku przez internet. Wejdzie w życie 1 czerwca i będzie wynosić 10 zł. Raiffeisen Polbank zastrzega, że opłatę będzie pobierać tylko w sytuacji, gdy ze zdalnego dostępu do rachunku korzysta więcej niż jedna osoba – opłata dotyczy drugiego i każdego następnego użytkownika bankowości elektronicznej. Zatem nie będą na nią narażeni np. samozatrudnieni. Opłatę będą jednak ponosić np. udziałowcy spółek cywilnych.

Przeczytajcie także: Oto oferta Inbanku dla polskich klientów

Decyzja Raiffeisen Polbanku może mieć jednak znaczenie symboliczne. Wydaje mi się, że to będzie pierwszy przypadek na polskim rynku, gdy bank zamierza pobierać opłatę za obsługę rachunku przez internet. W bankowości dla korporacji takie rzeczy się zdarzają, ale w ofercie dla drobnych klientów nie przypominam sobie takiej sytuacji. Zdaje się więc, że Raiffeisen Polbank będzie pierwszym odważnym, który się na to zdecydował i obawiam się, że w jego ślady mogą pójść inne instytucje, a zjawisko nie ominie też klientów indywidualnych.

Natomiast jeśli idzie o aktualne zmiany w ofercie Raiffeisen Polbanku dla małych firm, podwyżce ulega opłata za korzystanie z karty debetowej z 3 zł do 5 zł miesięcznie przy wpływach na rachunek w wysokości 20 tys. zł i z 1,5 zł na 2,5 zł przy wpływach powyżej 20 tys. zł. Na osłodę od 1 maja 2017 roku klienci będą mogli korzystać ze wszystkich wpłatomatów Euronetu, a więc także tych zlokalizowanych poza oddziałami Raiffeisen Polbanku. Pierwsza wpłata gotówki w miesiącu ma być bezpłatna, a każda następna będzie kosztować 0,5 proc., min. 10 zł. Bank wycofuje także z oferty ubezpieczenie "Pomoc dla biznesu".

Przeczytajcie także: Spółka należąca do SKOK-ów dostała licencję KNF

Jak wspomniałem na początku, bank wprowadza także zmiany w ofercie dla klientów indywidualnych. Przede wszystkim podnosi opłatę za kartę Mastercard, wydawaną do Wymarzonego konta, z 3 zł do 6 zł miesięcznie. To opłata stała, więc nie można jej uniknąć wykazując się aktywnością korzystania z plastiku. Ważne jednak, że klienci którzy w tej chwili mają umowę na Wymarzone konto, będą za kartę płacić tak jak dotychczas, czyli 3 zł, co bank zagwarantował im w momencie podpisywania umowy.

Ponadto osoby, które zdecydują się założyć Wymarzone konto, będą mogły wybrać nową kartę debetową Visa. Standardowo będzie ona obciążona opłatą w wysokości 3 zł miesięcznie i będzie jej można uniknąć wykonując przynajmniej jedną transakcję bezgotówkową w miesiącu. Jednak wypłaty gotówki dokonywane nią z obcych bankomatów będą kosztować 6 zł. W przypadku mastercarda wszystkie są już bezpłatne.

Przeczytajcie także: Oto szczegóły programu "terminalizacji" urzędów

Klienci indywidualni Raiffeisen Polbanku, podobnie jak firmowi, od 1 maja zyskają możliwość korzystania ze wszystkich wpłatomatów Euronetu i podobnie jak firmy pierwszą wpłatę będą mieli darmową. Druga i następna kosztować będzie 0,5 proc. min. 10 zł. Ale takie warunki będą obowiązywać tylko w promocji do końca bieżącego roku. Później pierwsza bezpłatna wpłata gotówki zniknie i wszystkie będą obłożone prowizją. Domyślam się, że z taką samą zmianą w przyszłości będą musieli pogodzić się także przedsiębiorcy.

Raiffeisen Polbank zmienia także oprocentowanie środków przechowywanych na rachunku osobistym oraz powiązanym z nim koncie oszczędnościowym. Osoby, które dziś mają Wymarzone konto otrzymają odsetki w wysokości 0,25 stopy referencyjnej NBP (przy saldzie do 3 tys. zł), 0,75 stopy (przy saldzie między 3 a 10 tys. zł) oraz 1 stopy (przy saldzie powyżej 10 tys. zł). Oszczędności klientów, którzy założą rachunek jutro lub później będą oprocentowane na poziomie 0,15 stopy referencyjnej (przy saldzie do 10 tys. zł) oraz 0,35 stopy (przy saldzie powyżej 10 tys. zł). Ale to tylko do końca bieżącego roku bo później oprocentowanie spadnie do zera. Oprocentowanie rachunku lokacyjnego spadnie z obowiązującego obecnie poziomu stopy referencyjnej NBP do 0,35 tej stopy dla salda do 100 tys. zł i 0,15 stopy dla salda powyżej 100 tys. zł.

Jeśli chcielibyście skorzystać z nowej oferty Raiffeisen Polbanku kliknijcie tutaj

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies