Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przelew do ZUS-u ekspresem? Już wkrótce. NBP wchodzi do systemu Express Elixir

Wdrożenie planowane jest na marzec przyszłego roku

Informację potwierdziło biuro prasowe banku centralnego. – Narodowy Bank Polski przygotowuje się do przystąpienia do systemu Express Elixir, którego obecna funkcjonalność zostanie rozszerzona o możliwość składania zleceń kierowanych do organów podatkowych i celnych, a także Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Planowany termin przystąpienia NBP do tego systemu to marzec 2017 r. – napisano w odpowiedzi na moje pytanie o plany wejścia do systemu prowadzonego przez KIR.

Przeczytajcie także: Firma nie zapłaci gotówką nawet złotego

Jak wiecie, Express Elixir umożliwia dokonywanie przelewów w czasie rzeczywistym, co ma niebagatelne znaczenie w sytuacjach awaryjnych. Przelew ekspresowy przydaje się, gdy na przykład zapomnieliście spłacić ratę kredytu, albo macie ostatni dzień na zapłatę faktury za prąd.

Jak dotąd jednak z dobrodziejstw szybkich przelewów nie mogły korzystać osoby posiadające zobowiązania wobec instytucji państwowych, dla których rachunki prowadzi NBP. Należą do nich m.in. urzędy skarbowe, ZUS czy izby celne. Dziś więc przedsiębiorcy czy osoby fizyczne nie mają możliwości zapłaty w czasie rzeczywistym składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczek na podatek czy należności związanych z cłami.

Przeczytajcie także: Komornik szybciej zajmie konto dłużnika

Wspominam o tym nie bez powodu. To ponoć duży problem dla wielu importerów, którzy muszą czekać na odbiór oclonego towaru do czasu, aż służby celne zaksięgują na swoim koncie wpłatę należności dokonaną nieraz kilka dni wcześniej.

Obecnie z systemu Express Elixir mogą korzystać klienci kilkunastu banków komercyjnych oraz kilkudziesięciu banków spółdzielczych a jego popularność dynamicznie rośnie. Aby przelew w systemie zarządzanym przez KIR przeszedł pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach, obie te instytucje muszą być podłączone do Express Eliksira. Na rynku działa rozwiązanie konkurencyjne – Blue Cash, zarządzany przez trójmiejską spółkę Blue Media.

Fot. Wikipedia/Andrzej Barabasz

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies