Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Krótki miesiąc odpowiedzialny za spowolnienie w szybkich przelewach. Oto najnowsze statystyki z KIR-u

W lutym drugi miesiąc z rzędu rosła średnia wartość przelewu w systemie Express Elixir

Z danych udostępnionych dzisiaj przez KIR wynika, że w lutym wykonaliście 301,4 tys. przelewów w systemie Express Elixir na łączną kwotę 1,03 mld zł. Pod względem liczby transakcji to spadek w porównaniu ze styczniem, kiedy przelewów było 307 tys. Wzrosła za to nieznacznie łączna wartość transakcji z 1,02 mld zł, odnotowanej w pierwszym miesiącu bieżącego roku.

Przeczytajcie także: Na wspólną ofertę Orlenu i PKO poczekacie do września

Wydaje mi się, że lutowe spowolnienie w liczbie transakcji ekspresowych może być efektem krótkiego miesiąca – w styczniu było 21 dni roboczych a w lutym – 20. W stosunku rocznym jednak Express Elixir po raz kolejny zanotował dynamiczny wzrost liczby transakcji o ponad 112 proc. oraz ich wartości – o 67 proc. W lutym 2016 r. rozliczono 141,8 tys. przelewów ekspresowych o wartości 612,64 mln zł.KIR podał, że największą dzienną liczbę komunikatów w systemie Express Elixir w lutym odnotowano 10 dnia tego miesiąca, kiedy rozliczono 18,41 tys. transakcji o wartości 61,61 mln zł. Natomiast ostatniego dnia miesiąca - 28 lutego - system rozliczył zlecenia o najwyższej dziennej wartości w tym okresie, wynoszącej 68,05 mln zł.

Przeczytajcie także: ING zamyka stary serwis transakcyjny

Co ciekawe luty był drugim miesiącem z rzędu, w którym wzrosła średnia wartość pojedynczego przelewu ekspresowego. Wynosiła ok. 3,4 tys. zł podczas gdy w styczniu było to 3,3 tys. zł. Jednak w pierwszych miesiącach ubiegłego roku średnie były o ok. tysiąc złotych wyższe. Roczny spadek średniej to efekt wykorzystania systemu Express Elixir przez Blika do z reguły drobnych przekazów P2P oraz rozszerzenia dostępności ekspresów dla klientów kilku dużych banków detalicznych, jak np. BGŻ BNP Paribas.Ze statystyk KIR-u wynika także, że w lutym w podstawowym systemie Elixir rozliczono 141,19 mln przelewów o wartości 345,74 mld zł a w systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia krajowe i zagraniczne w euro – 1,93 mln transakcji o wartości 10,43 mld euro.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies