Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Styczniowe spowolnienie w przelewach ekspresowych. Ale roczny wzrost liczby i wartości transakcji imponuje

W ubiegłym miesiącu przez system Express Elixir przeszło o niemal 130 proc. więcej przelewów niż w styczniu 2016 roku

KIR opublikował dziś statystyki na temat transakcji w zarządzanych przez siebie systemach. Mnie jak zwykle najbardziej interesują liczby odnoszące się do systemu Express Elixir, dzięki któremu możecie wykonywać przelewy międzybankowe w czasie rzeczywistym. Okazuje się, że w styczniu zleciliście prawie 307 tys. takich przelewów o łącznej wartości 1,02 mld zł.

Przeczytajcie także: Łatwiej odzyskacie kasę przelaną na złe konto

W porównaniu z grudniem ubiegłego roku to znaczący spadek. Warto jednak podkreślić, że jest to zjawisko sezonowe, a styczeń zwykle jest gorszy od grudnia. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku przez Express Elixir przeszło 385 tys. przelewów o wartości 1,160 mld zł. Natomiast w styczniu 2015 r. ekspresów było 136 tys. na kwotę 587 mln zł. Oznacza to, że w tym roku było ich o 126 proc. więcej, a ich wartość urosła o ponad 70 proc.

Jak zatem widać, liczba transakcji w systemie zarządzanym przez KIR rośnie szybciej niż ich wartość. To zapewne zasługa dołączenia do Express Elixir kolejnych banków z dużą liczbą klientów detalicznych realizujących przelewy o mniejszej wartości niż korporacje. Ponadto wpływ na to może mieć też wykorzystywanie systemu KIR-u przez Blika do drobnych transakcji P2P. W rezultacie spada średnia wartość przelewu dokonywanego przez Express Elixir. W styczniu wynosiła ona ok. 3,3 tys zł. To więcej niż w grudniu, ale o wiele mniej niż w styczniu ubiegłego roku.Jeżeli chodzi o podstawowy system rozliczeniowy KIR-u, a więc Elixir, w styczniu obsłużył on 144,85 mln transakcji na kwotę niemal 378 mld zł. Dla porównania, w styczniu 2016 r. system rozliczył 131,35 mln przelewów, których wartość wyniosła 336,86 mld zł. Oznacza to wzrost liczby transakcji o 10 proc., a wartości o 12 proc. Największą dzienną liczbę przelewów Elixir obsłużył 9 stycznia – tego dnia rozliczono 12,56 mln transakcji o wartości 23,94 mld zł.

Przeczytajcie także: ING wkrótce wyłączy stary system

Natomiast w systemie Euro Elixir rozliczono w minionym miesiącu 1,98 mln przelewów o wartości 10,88 mld euro. W analogicznym miesiącu 2016 r. przez system przeszło 1,43 mln transakcji o wartości 7,59 mld euro, co w skali roku daje 38-proc. wzrost pod względem liczby i 43-proc. pod względem wartości przelewów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies