Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Styczniowe spowolnienie w przelewach ekspresowych. Ale roczny wzrost liczby i wartości transakcji imponuje

W ubiegłym miesiącu przez system Express Elixir przeszło o niemal 130 proc. więcej przelewów niż w styczniu 2016 roku

KIR opublikował dziś statystyki na temat transakcji w zarządzanych przez siebie systemach. Mnie jak zwykle najbardziej interesują liczby odnoszące się do systemu Express Elixir, dzięki któremu możecie wykonywać przelewy międzybankowe w czasie rzeczywistym. Okazuje się, że w styczniu zleciliście prawie 307 tys. takich przelewów o łącznej wartości 1,02 mld zł.

Przeczytajcie także: Łatwiej odzyskacie kasę przelaną na złe konto

W porównaniu z grudniem ubiegłego roku to znaczący spadek. Warto jednak podkreślić, że jest to zjawisko sezonowe, a styczeń zwykle jest gorszy od grudnia. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku przez Express Elixir przeszło 385 tys. przelewów o wartości 1,160 mld zł. Natomiast w styczniu 2015 r. ekspresów było 136 tys. na kwotę 587 mln zł. Oznacza to, że w tym roku było ich o 126 proc. więcej, a ich wartość urosła o ponad 70 proc.

Jak zatem widać, liczba transakcji w systemie zarządzanym przez KIR rośnie szybciej niż ich wartość. To zapewne zasługa dołączenia do Express Elixir kolejnych banków z dużą liczbą klientów detalicznych realizujących przelewy o mniejszej wartości niż korporacje. Ponadto wpływ na to może mieć też wykorzystywanie systemu KIR-u przez Blika do drobnych transakcji P2P. W rezultacie spada średnia wartość przelewu dokonywanego przez Express Elixir. W styczniu wynosiła ona ok. 3,3 tys zł. To więcej niż w grudniu, ale o wiele mniej niż w styczniu ubiegłego roku.Jeżeli chodzi o podstawowy system rozliczeniowy KIR-u, a więc Elixir, w styczniu obsłużył on 144,85 mln transakcji na kwotę niemal 378 mld zł. Dla porównania, w styczniu 2016 r. system rozliczył 131,35 mln przelewów, których wartość wyniosła 336,86 mld zł. Oznacza to wzrost liczby transakcji o 10 proc., a wartości o 12 proc. Największą dzienną liczbę przelewów Elixir obsłużył 9 stycznia – tego dnia rozliczono 12,56 mln transakcji o wartości 23,94 mld zł.

Przeczytajcie także: ING wkrótce wyłączy stary system

Natomiast w systemie Euro Elixir rozliczono w minionym miesiącu 1,98 mln przelewów o wartości 10,88 mld euro. W analogicznym miesiącu 2016 r. przez system przeszło 1,43 mln transakcji o wartości 7,59 mld euro, co w skali roku daje 38-proc. wzrost pod względem liczby i 43-proc. pod względem wartości przelewów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies