Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pierwszy wpłatomat na bilon już jeździ. W przyszłym roku Idea Bank chce mieć takich kilkanaście

Zwiększenie funkcjonalności mobilnych wpłatomatów o wrzutnie na monety oraz koperty z większą ilością gotówki to rezultat zapotrzebowania zgłaszanego przez klientów

Wpłatomaty zainstalowane na pokładach samochodów Idea Bank oferuje już od prawie dwóch lat. Szczerze mówiąc nie wierzyłem, że ten pomysł się sprawdzi i patrzyłem na niego bardziej jak na zabieg wizerunkowy niż odpowiedź na rzeczywistą potrzebę klientów. Okazuje się jednak, że mogłem nie mieć racji. Jak wynika bowiem z deklaracji Idea Banku, zapotrzebowanie na mobilne wpłatomaty jest tak duże, że instytucja zdecydowała się rozszerzyć projekt.

Z informacji przekazanej przez bank wynika, że obecnie w kilkunastu miastach Polski jeździ już 19 mobilnych wpłatomatów. Na liście tej znajdują się m.in. Warszawa, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Wrocław, Kraków, Łódź, Szczecin, Lublin, Rzeszów oraz Białystok. W pierwszej połowie przyszłego roku liczba urządzeń ma ulec niemal podwojeniu – będzie 18 nowych maszyn. Przy tym kolejne wpłatomaty będą miały zwiększoną funkcjonalność.

Przeczytajcie także: Karty przedpłacone mogą wrócić do polskich banków

– Gdy konstruowaliśmy pierwsze mobilne wpłatomaty, nie spodziewaliśmy się, że pojedyncze wpłaty będą sięgać kilkuset tysięcy złotych. Tymczasem dokonanie takiej wpłaty trwa nawet kilkadziesiąt minut. Ograniczeniem jest pojemność podajnika, w którym można jednorazowo umieścić 150 banknotów. Dlatego, aby ułatwić klientom dokonywanie większych wpłat, nowe samochody będą wyposażone w specjalnie zaprojektowane wrzutnie – mówi Barbara Chaber, dyrektor biura wsparcia operacyjnego Idea Banku.

Bank rekomenduje klientom, aby korzystać z nich przy wpłatach przekraczających 20 tys. zł. Gdy w aplikacji mobilnej użytkownik zadeklaruje wpłatę tej lub większej wysokości, aplikacja zapyta go, czy chce zamówić samochód z wrzutnią. Pierwszy pojazd wyposażony w takie urządzenie – Ford Transit Connect – pojawił się właśnie na ulicach Warszawy.

Przeczytajcie także: Totalizator potwierdza: wkrótce terminale w kolekturach

Co ciekawe wrzutnia została zaprojektowana w ten sposób, że za jej pomocą można dokonać wpłaty nie tylko dużej liczby banknotów, ale także bilonu. O tym pomyśle pisałem już kilka tygodni temu. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj. Dokonanie wpłaty z użyciem wrzutni wymaga posiadania specjalnej koperty oraz karty do rachunku w Idea Banku. Użytkownik jest proszony o wczytanie karty i kodu kreskowego z koperty oraz zadeklarowanie wysokości dokonywanej wpłaty. Wpłacone banknoty księgowane są na rachunku klienta maksymalnie w ciągu 4 godzin. Natomiast wpłaty dokonywane automatycznie księgowane są na rachunkach od razu.

Przy okazji debiutu nowego urządzenia Idea Bank podał kilka ciekawych danych na temat swoich mobilnych wpłatomatów. Okazuje się, że średnia pojedyncza wpłata wynosi 6440 zł. Dla porównania, średnia wpłata do stacjonarnego wpłatomatu w oddziale Idea Banku wynosi 1990 zł. Wpłaty poniżej 1000 zł stanowią zaledwie 17 proc. wszystkich transakcji. Klienci korzystają z urządzeń przede wszystkim do deponowania gotówki, funkcja bankomatu wykorzystywana jest sporadycznie.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies