Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Visa: nowe przepisy zakłócą rozwój handlu internetowego

Badania przeprowadzone na zlecenie organizacji płatniczej są jednoznaczne: nowe przepisy projektowane przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego uderzą w konsumentów

Chodzi o tzw. silne uwierzytelnienie klientów przeprowadzających w sieci transakcje o wartości przekraczającej równowartość 10 euro. Przepisy na ten temat znalazły się w wytycznych technicznych (RTS) do unijnej dyrektywy płatniczej (PSD II). Silne uwierzytelnienie oznacza, że każda płatność musi być autoryzowana przez użytkownika przynajmniej dwoma sposobami, a więc np. hasłem oraz kodem jednorazowym.

Niezależne badania konsumenckie przeprowadzone na zlecenie Visa w pięciu krajach Europy pokazują możliwe skutki proponowanych zmian. W praktyce, przedstawione propozycje prowadziłyby do wyeliminowanie szybkich płatności za zakupy w handlu internetowym. Dotyczy to między innymi płatności typu one-click i to nawet wówczas, gdy konsument regularnie dokonuje zakupów w danym sklepie internetowym.

Przeczytajcie także: Blik już trafił do aplikacji mobilnej Allegro

Wyeliminowane byłyby również szybkie automatyczne płatności w aplikacjach mobilnych, w których dane kart płatniczych są już zapisane. Według szacunków Visy te skutki odczułaby ponad połowa wszystkich kupujących online w Europie. Jak wskazują wyniki badań, niemal dwie trzecie (61 proc.) respondentów przerwałoby transakcję w przypadku wydłużenia procedur zakupowych i płatniczych w handlu internetowym.

Ponadto wejście w życie nowych przepisów w proponowanym przez EBA kształcie ograniczy dostęp do zakupów internetowych poza Europą. Według przedstawionych propozycji, sklepy internetowe spoza Europy musiałby funkcjonować według nowych przepisów europejskich, w przeciwnym przypadku zakupy byłyby automatycznie blokowane. Szacuje się, że dotknęłoby to płatności o łącznej wartości ponad 6 mld euro, stanowiących dwie trzecie ogólnej liczby transakcji dokonywanych przez Europejczyków na stronach międzynarodowych.

Przeczytajcie także: ebay nie odpuszcza polskiego rynku

– Całkowicie popieramy działania na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa. Jednakże w dziedzinie płatności należy również pamiętać o równowadze między bezpieczeństwem a wygodą. Planowane podejście zbytnio przechyla szalę w jedną stronę, utrudniając dokonywanie zakupów w dowolnym miejscu, o dowolnej porze i z dowolnego urządzenia. Rezultatem będzie niezadowolenie konsumentów i ograniczenie możliwości sprzedaży towarów i usług przez firmy – stwierdził Peter Bayley, dyrektor ds. zarządzania ryzykiem na obszarze Europy w Visa.

Jego zdaniem w okresie słabego tempa wzrostu gospodarczego w Europie handel internetowy stał się przykładem sukcesu, lecz obecne propozycje grożą osłabieniem jego dynamiki oraz pogorszeniem konkurencyjności podmiotów europejskich wobec ich konkurentów z innych części naszego globu. EBA opublikuje ostateczną wersję proponowanych przepisów 12 stycznia 2017 r.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies