Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Visa: nowe przepisy zakłócą rozwój handlu internetowego

Badania przeprowadzone na zlecenie organizacji płatniczej są jednoznaczne: nowe przepisy projektowane przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego uderzą w konsumentów

Chodzi o tzw. silne uwierzytelnienie klientów przeprowadzających w sieci transakcje o wartości przekraczającej równowartość 10 euro. Przepisy na ten temat znalazły się w wytycznych technicznych (RTS) do unijnej dyrektywy płatniczej (PSD II). Silne uwierzytelnienie oznacza, że każda płatność musi być autoryzowana przez użytkownika przynajmniej dwoma sposobami, a więc np. hasłem oraz kodem jednorazowym.

Niezależne badania konsumenckie przeprowadzone na zlecenie Visa w pięciu krajach Europy pokazują możliwe skutki proponowanych zmian. W praktyce, przedstawione propozycje prowadziłyby do wyeliminowanie szybkich płatności za zakupy w handlu internetowym. Dotyczy to między innymi płatności typu one-click i to nawet wówczas, gdy konsument regularnie dokonuje zakupów w danym sklepie internetowym.

Przeczytajcie także: Blik już trafił do aplikacji mobilnej Allegro

Wyeliminowane byłyby również szybkie automatyczne płatności w aplikacjach mobilnych, w których dane kart płatniczych są już zapisane. Według szacunków Visy te skutki odczułaby ponad połowa wszystkich kupujących online w Europie. Jak wskazują wyniki badań, niemal dwie trzecie (61 proc.) respondentów przerwałoby transakcję w przypadku wydłużenia procedur zakupowych i płatniczych w handlu internetowym.

Ponadto wejście w życie nowych przepisów w proponowanym przez EBA kształcie ograniczy dostęp do zakupów internetowych poza Europą. Według przedstawionych propozycji, sklepy internetowe spoza Europy musiałby funkcjonować według nowych przepisów europejskich, w przeciwnym przypadku zakupy byłyby automatycznie blokowane. Szacuje się, że dotknęłoby to płatności o łącznej wartości ponad 6 mld euro, stanowiących dwie trzecie ogólnej liczby transakcji dokonywanych przez Europejczyków na stronach międzynarodowych.

Przeczytajcie także: ebay nie odpuszcza polskiego rynku

– Całkowicie popieramy działania na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa. Jednakże w dziedzinie płatności należy również pamiętać o równowadze między bezpieczeństwem a wygodą. Planowane podejście zbytnio przechyla szalę w jedną stronę, utrudniając dokonywanie zakupów w dowolnym miejscu, o dowolnej porze i z dowolnego urządzenia. Rezultatem będzie niezadowolenie konsumentów i ograniczenie możliwości sprzedaży towarów i usług przez firmy – stwierdził Peter Bayley, dyrektor ds. zarządzania ryzykiem na obszarze Europy w Visa.

Jego zdaniem w okresie słabego tempa wzrostu gospodarczego w Europie handel internetowy stał się przykładem sukcesu, lecz obecne propozycje grożą osłabieniem jego dynamiki oraz pogorszeniem konkurencyjności podmiotów europejskich wobec ich konkurentów z innych części naszego globu. EBA opublikuje ostateczną wersję proponowanych przepisów 12 stycznia 2017 r.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies