W ciągu ostatniego kwartału ubiegłego roku liczba ta wzrosła niemal o milion
Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że działające w naszym kraju banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe na koniec ubiegłego roku obsługiwały już 52,9 mln rachunków osobistych. To o ok. 900 tys., a więc 1,7 proc. więcej niż w czerwcu 2024 r. Co ważne jednocześnie zwiększyła się także aktywność posiadaczy kont. Średnia liczba transakcji na pojedynczym rachunku wzrosła do 150 w II poł. ubiegłego roku, w porównaniu z 144 w I poł. roku.
Z kolei z analizy cashless.pl wynika, że większość użytkowników rachunków bankowych ma jednocześnie podpisane umowy na dostęp do nich przez internet. Na koniec 2024 r. liczba takich umów sięgnęła ponad 47,2 mln. Natomiast aktywnych użytkowników, a więc takich, którzy wykonywali przez internet przynajmniej jedną transakcję miesięcznie, było 22,3 mln. To oznacza, że aktywnie z bankowości internetowej korzystało średnio 47,2 proc. uprawnionych klientów.
Najwyższym wskaźnikiem może pochwalić się mBank. W IV kw. 2024 r. nieco ponad 80 proc. jego klientów, którzy podpisali umowy na dostęp do bankowości internetowej, aktywnie korzystało z usług banku przez internet. W ING udział ten wyniósł prawie 77 proc., a w Pekao ok. 70 proc. Najniższy wskaźnik odnotowano w Aliorze (18,3 proc.), Credit Agricole (25 proc.) i Santanderze (32,7 proc.).