Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Visa i Mastercard utrzymają obniżone poziomy interchange dla kart wydanych poza UE

O kolejne pięć lat przedłużono porozumienie z 2019 r. 

Komisja Europejska poinformowała, że Visa i Mastercard zobowiązały się do utrzymywania obniżonego poziomu prowizji interchange od transakcji kartami wydanymi poza Unią Europejską. W ramach dobrowolnej kontynuacji zobowiązań podjętych w 2019 r., obniżone pułapy opłat mają być utrzymywane co najmniej przez kolejne pięć lat – do listopada 2029 r.

Przeczytajcie także: Alior wchodzi w krypto

Interchange to prowizja pobierana przez operatorów terminali płatniczych od sprzedawców akceptujących płatności kartami. Następnie trafia ona do wydawców kart, którymi najczęściej są banki, i stanowi dla nich jedno z najważniejszych źródeł przychodów z tytułu wydawania i obsługi kart płatniczych.

Wysokość opłaty interchange przy płatnościach kartami wydanymi w Europie jest już od dawna uregulowana. W przypadku kart dla klientów indywidualnych nie może być wyższa niż 0,2 proc. transakcji dokonanych kartami debetowymi, a 0,3 proc. kartami kredytowymi. Te zasady nie obowiązują jednak kart wydanych poza UE, czyli np. tych, którymi posługują się amerykańcy turyści w krajach europejskich czy posiadacze kart wydanych na Wyspach Brytyjskich. W rezultacie europejscy sprzedawcy musieliby ponosić wyższy koszt przyjęcia płatności taką kartą.

W 2019 r. Visa i Mastercard zobowiązały się obniżyć maksymalny poziom prowizji przy transakcjach kartami tego typu – po tym, jak unijny organ ds. ochrony konkurencji skrytykował organizacje za stosowanie wyższych opłat dla sprzedawców detalicznych akceptujących płatności kartami wydanymi poza EOG. Zobowiązanie to miało obowiązywać do listopada tego roku, a teraz zostało przedłużone na kolejne pięć lat.

Przeczytajcie także: Banki kuszą premiami za założenie konta

Na jego mocy poziom maksymalnej opłaty interchange jest analogiczny jak dla kart wydanych w Europie i w przypadku płatności w punkcie handlowym nie może wynosić więcej niż 0,2 proc. dla debetówki, a 0,3 proc. dla kredytówki. Zaś w przypadku płatności kartą w internecie to maksymalnie 1,15 proc. dla kart debetowych i 1,5 proc. dla kart kredytowych.

Komisja Europejska wskazuje, że nie widzi obecnie przesłanek wskazujących, by rynek uległ istotnym zmianom i pułapy uzgodnione w 2019 r. nie były już odpowiednie. Jednocześnie zastrzega jednak, że dobrowolne zobowiązania Visy i Mastercarda nie zamykają jej drogi do wszczęcia postępowania, gdyby okazało się, że obecne pułapy nie są już właściwe.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies