Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pierwszy bank z Polski, w dodatku państwowy, wchodzi w krypto. Kontrakty na bitcoina i ethereum w Aliorze

Biuro maklerskie Aliora zaoferowało kontrakty CFD na różnice kursowe dwóch najpopularniejszych kryptowalut na świecie

Jak doniósł jeden z czytelników cashless.pl, w ofercie biura maklerskiego Alior Banku pojawiły się kontrakty CFD na dwie kryptowaluty: bitcoin oraz ethereum. Tego rodzaju instrument finansowy pozwala zarabiać na zmianach kursu, także przy wykorzystaniu dźwigni finansowej. Oznacza to, że wystarczy dysponować niewielkim depozytem, aby zainwestować jego wielokrotność.

Przeczytajcie także: Niemiecka giełda uruchomiła platformę do handlu kryptowalutami

W ramach oferty Aliora minimalna wartość zlecenia wynosi 0,01 bitcoina lub 0,05 ethereum. W przypadku obu krytpowalut należy dysponować depozytem w wysokości 50 proc. a prowizja biura maklerskiego od transakcji wynosi 0,15 proc.

Tradycyjne instytucje finansowe na całym świecie powoli otwierają się na kryptowaluty. Przyspieszenie w tym zakresie nastąpiło na początku bieżącego roku, gdy Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (United States Securities and Exchange Commission, SEC) zatwierdziła wprowadzenie na giełdę ETF-ów odzwierciedlających notowania bitcoina. W rezultacie w cyfrowe aktywa pieniądze zaczęli pompować inwestorzy instytucjonalni z USA. Z kolei w marcu platformę do handlu kryptowalutami uruchomiła giełda we Frankfurcie.

Przeczytajcie także: W Stanach zatwierdzono ETF-y na bitcoina

Jednak polskie instytucje oraz nadzór finansowy bardzo sceptycznie odnoszą się do całego zjawiska, jakim są kryptoaktywa. Komisja Nadzoru Finansowego od dawna prowadzi politykę, która zmusiła większość polskich giełd i kantorów kryptowalutowych do zamknięcia się lub przeniesienia za granicę. Z kolei banki na wszelkie sposoby utrudniają prowadzenie działalności podmiotom mającym cokolwiek wspólnego z walutami cyfrowymi, np. wypowiadając im umowy na prowadzenie rachunków. Co ciekawe w tym gronie był też Alior, o czym więcej możecie przeczytać w tekście Nieciekawa sytuacja kryptogiełd w Polsce. Alior to już czwarty bank, który zamyka im rachunki.

W tym kontekście obecna decyzja Aliora może zaskakiwać i wydaje się być bardzo odważną. Z tego co się orientuję, to jest pierwszym bankiem na polskim rynku, który umożliwił klientom inwestowanie w kryptowaluty. A dodatkowego smaczku dodaje sprawie fakt, że jest to bank kontrolowany pośrednio przez Skarb Państwa. Jeśli kwestia ta była konsultowana z nadzorem, może to oznaczać, że dotychczasowe podejście KNF do tematu kryptoaktywów powoli ulega zmianie.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies