Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
To ma być nowy impuls dla rynku kryptowalut. Władze USA zatwierdziły ETF-y Bitcoina

Decyzja amerykańskich władz finansowych jest historyczna, bo umożliwi kupowanie cyfrowych aktywów inwestorom instytucjonalnym

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (United States Securities and Exchange Commission, SEC) zatwierdziła wprowadzenie na giełdę ETF-ów odzwierciedlających notowania najpopularniejszej kryptowaluty, czyli Bitcoina. Ich zakup ma być możliwy jeszcze dzisiaj.

Przeczytajcie także: Płatności P2P mają się pojawić w serwisie X jeszcze w tym roku

Exchange Traded Funds (ETF) to fundusze notowane na giełdzie i odzwierciedlające indeks cen wybranych kategorii akcji, surowców czy obligacji, a w opisywanym przypadku kryptowaluty (warto jednak zaznaczyć, że sprawa dotyczy wyłącznie Bitcoina). Dla rynku krypto ma to oznaczać nowe otwarcie: w cyfrowe aktywa pieniądze będą mogli pompować inwestorzy instytucjonalni. W efekcie kurs Bitcoina może wzrosnąć.

Richard Teng, nowy szef Binance (poprzedni odszedł w atmosferze skandalu, o czym więcej przeczytacie w tym tekście), czyli największej giełdy kryptowalutowej, jest zdania, że decyzja SEC pokazuje, iż rynek się ucywilizował. ETF-y na Bitcoina mają dać dodatkową wiarygodność branży cyfrowych aktywów, a to przyciągnie kolejnych inwestorów i zwiększy płynność na rynku.

Przeczytajcie także: We fraudach królują vishing i phishing

Z kolei szef amerykańskiego nadzoru Gary Gensler w swoim oświadczeniu wyjaśnił, że ruch SEC był podyktowany decyzją sądu. Ten ostatni uznał, że Komisja nie wyjaśniła w wystarczającym stopniu, dlaczego blokuje wprowadzenie ETF-ów Bitcoina. Jednocześnie Gensler zaznaczył, że kierowana przez niego instytucja nie popiera Bitcoina, a inwestorzy powinni zachować ostrożność, decydując się na zakup tych aktywów.

Na koniec warto wspomnieć, że decyzja SEC była wyczekiwana od dłuższego czasu. Dlatego, gdy kilka dni temu w serwisie X na oficjalnym profilu Komisji pojawił się komunikat w tej sprawie, nie wzbudziło to podejrzeń. Dość szybko okazało się jednak, że wiadomość jest przedwczesna i fałszywa – ktoś włamał się na konto instytucji. Operator serwisu poinformował, że winę za to ponosi sama Komisja, która nie włączyła dwuetapowej weryfikacji. Dopiero obecny komunikat jest prawdziwy i potwierdzony.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies