Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Największa kryptogiełda świata przyznała się do prania pieniędzy. Binance zapłaci 4,3 mld dolarów kary

Dotychczasowy szef firmy, Changpeng Zhao, ustąpi ze stanowiska i zapłaci dodatkowo 50 mln dolarów kary

Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, zawarła ugodę z szeregiem amerykańskich instytucji, w tym z Departamentem Sprawiedliwości oraz Departamentem Skarbu. Po trwającym kilka lat śledztwie firma przyznała się do prania brudnych pieniędzy oraz omijania sankcji, za co będzie musiała zapłacić 4,3 mld dolarów kary.

Przeczytajcie także: Blik zmodernizuje swój system centralny

Zarzuty stawiane Binance są poważne. Giełda z siedzibą na Kajmanach miała pomagać w transferowaniu środków m.in. organizacjom terrorystycznym, podmiotom i osobom uwikłanym w agresję Rosji na Ukrainę, ale też np. hakerom przeprowadzającym cyberataki i wymuszającym okupy czy przestępcom czerpiącym zyski z handlu materiałami o charakterze pedofilskim. Z transakcji tych doskonale zdawano sobie sprawę w firmie, ale przymykano na nie oko, by rozwijać własny biznes.

Ugoda dotyczy też przyszłości Changpenga Zhao – założyciela i dotychczasowego szefa kryptogiełdy. Na razie został zobowiązany do zapłacenia 50 mln dolarów kary. Chińsko-kanadyjski miliarder może też trafić na kilkanaście miesięcy do więzienia. To jednak przyszłość – teraz jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób w świecie krypto poinformowała o ustąpieniu z funkcji szefa Binance. Na stanowisku zastąpi go Richard Teng, czyli jeden z dyrektorów firmy.

Przeczytajcie także: Alior sprzedał Bancovo

To drugie w ostatnim czasie zderzenie gwiazd krytpowalutwych z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Niedawno mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że Sam Bankman-Fried, założyciel i szef FTX, innej wielkiej giełdy, został uznany za winnego w jednej z głośniejszych afer finansowych ostatnich lat. W tym przypadku również chodziło o pranie pieniędzy, ale też o oszustwo wielkich rozmiarów. "Król kryptowalut" czeka na ostateczny wyrok. Może trafić do więzienia na kilka dekad.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies