Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Biuro prasowe Aliora: sprzedaż portfela kredytów to kolejny etap wygaszania działalności w Rumunii

Alior na razie nie podaje terminu, w którym planuje ostatecznie zamknąć swój biznes w Rumunii

Pod koniec ubiegłego tygodnia Alior poinformował o sprzedaży portfela kredytów konsumpcyjnych w Rumunii. Co to oznacza dla jego biznesu w tym kraju? Biuro prasowe banku podaje, że ogłoszona właśnie transakcja jest kolejnym etapem procesu stopniowego wygaszania działalności Alior Banku w Rumunii. Dotychczas zakończono współpracę z T-Mobile, dokonano przeglądu opcji strategicznych, zaprzestano sprzedaży nowych pożyczek, zmniejszono zatrudnienie i sprzedano portfele kredytów niepracujących.

Przeczytajcie także: Blik zarobił w ubiegłym roku na czysto 145 mln zł

– Do czasu przeniesienia portfel kredytów będzie nadal obsługiwany przez Alior, zgodnie z jego standardami a sam transfer klientów rumuńskiego oddziału został zaplanowany tak, aby odbył się sprawnie i w sposób dla nich przyjazny – napisało biuro prasowe Aliora w odpowiedzi na nasze pytanie. Proces ten zakończy się prawdopodobnie we wrześniu. Nie udzielono jednak informacji, kiedy ostatecznie Alior opuści Rumunię. Jak podaje biuro prasowe w tej sprawie trwają konsultacje.

W piątek podano, że bank podpisał umowę sprzedaży portfela kredytów konsumpcyjnych o wartości 97 mln rumuńskich lejów, czyli ok. 84,5 mln zł. Kupującym jest rumuński Patria Bank. Umowa obejmuje ok. 4 tys. klientów detalicznych, których wszystkie produkty mają zostać przeniesione w ciągu najbliższych dwóch-trzech miesięcy na platformę instytucji przejmującej.

Przeczytajcie także: Kadrowa miotła dotarła do Aliora

Przypomnę, że Alior rozpoczął działalność w Rumunii w 2017 r. przy współpracy z tamtejszym oddziałem T-Mobile. To była kontynuacja współpracy nawiązanej z tym telekomem w Polsce, gdzie obaj partnerzy prowadzili bank pod nazwą T-Mobile Usługi Bankowe. Było to drugie tego rodzaju przedsięwzięcie, obok Orange Finanse, założonego wspólnie przez francuską firmę telekomunikacyjną i mBank. Oba zakończyły się niepowodzeniem. W Rumunii Alior zakończył współpracę z T-Mobile w 2022 r. i od tego czasu prowadzi tam działalność pod własną marką.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies