Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blik opublikował wyniki finansowe za 2023 r. Miał 322 mln zł przychodów oraz 145 mln zł zysku netto

Spółka poprawiła oba wskaźniki względem roku 2022 o ok. 50 proc.

Polski Standard Płatności, operator systemu Blik, opublikował sprawozdanie finansowe za 2023 r. Dokument zawiera najważniejsze informacje na temat działalności spółki w ubiegłym roku. Wśród nich oczywiście te dotyczącego odnotowanych przychodów oraz osiągniętego wyniku netto.

Przeczytajcie także: Citi Handlowy ponownie na sprzedaż

Okazuje się zatem, że w 2023 r. przychody Blika wyniosły ok. 322 mln zł, co oznacza wzrost o niemal 50 proc. względem 2022 r., gdy wyniosły 218 mln zł. Również zysk wzrósł w stosunku rocznym o ok. 50 proc., z 95 mln zł w 2022 r. do 145 mln zł w 2023 r. W tym samym czasie koszty prowadzenia działalności przez firmę urosły ze 106 mln zł do 153 mln zł. W tym wydatki na świadczenia pracownicze urosły z 20 do 32 mln zł a na usługi obce, w tym na marketing, z 69 do 97 mln zł.

Opublikowane właśnie przez Blika dokumenty sprawozdawcze za ubiegły rok to kopalnia wiedzy na temat tego, co się w spółce dzieje, a co nie zawsze jest przez nią na bieżąco komunikowane. W sprawozdaniu finansowym za ub. rok można na przykład przeczytać, że firma wydała na akwizycję ok. 18 mln zł. A z tego co wiem, to w roku ubiegłym sfinalizowała tylko jedno przejęcie, a więc słowackiego operatora płatności Viamo. Wygląda więc na to, że wydano na niego właśnie 18 mln zł.

Przeczytajcie także: Nowa usługa Blika w VeloBanku

Z opublikowanych przez Blika dokumentów można też dowiedzieć się między innymi, że cały ubiegłoroczny zysk spółka przeznaczy na kapitał zapasowy. Zatrudnienie z kolei wzrosło do 117 osób. Na koniec 2022 r. w Polskim Standardzie Płatności pracowało 75 osób. W tym roku podmiot będzie koncentrować się m.in. na rozwijaniu płatności odroczonych, płatności odnawialnych czy uruchomieniu działalności na rynkach zagranicznych oraz pracy nad usługą Blik Euro.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies