Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Detal Handlowego ponownie na sprzedaż. Przejmującym będzie nowy właściciel VeloBanku?

Właściciel Handlowego już kilka lat temu szukał nabywcy dla jego aktywów detalicznych w Polsce

Citigroup ponownie podejmie próbę sprzedania części detalicznej Banku Handlowego, o czym donosi serwis businessinsider.com.pl. Powodem ma być poprawa sytuacji na rynku: biznes osiąga lepsze wyniki, dzięki czemu wzrosła jego wycena.

O tej transakcji pisze i mówi się już od kilku lat. W 2021 roku mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że Citigroup planuje wyjść nie tylko z Polski (mowa wyłącznie o segmencie detalicznym, bank wciąż chce u nas działać w sektorze korporacyjnym), ale też kilkunastu innych rynków w Azji i Europie.

Przeczytajcie także: NatWest opuszcza Polskę. Pracę straci 1,6 tys. osób

Problemem dla grupy okazała się trudna sytuacja makroekonomiczna: pandemia, wysoka inflacja, wojna, niskie stopy procentowe. Pogorszyły się wyniki banku, a co za tym idzie, także jego wycena. W efekcie jeszcze w maju 2022 roku okazało się, że Citi wycofuje się, przynajmniej na pewien czas, z pomysłu sprzedaży bankowości detalicznej w Polsce. Bank deklarował jednak, że wróci do sprawy, gdy okoliczności będą temu bardziej sprzyjać.

Prezeska Handlowego, Elżbieta Czetwertyńska, jesienią ubiegłego roku ogłosiła, że właściciel banku wznawia proces sprzedażowy i poszukuje nabywcy. Menedżerka informowała wówczas, że rozmowy z zainteresowanymi podmiotami prawdopodobnie rozpoczną się w nieodległej przyszłości. Najwyraźniej ten czas nastał.

Przeczytajcie także: Za pośrednictwem GOonline można wnioskować o terminale płatnicze

W czyje ręce może trafić detaliczna część Citi w Polsce? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Biznesem mogą nie być zainteresowane duże banki działające na polskim rynku. Taka sytuacja miała już miejsce, gdy poszukiwano nabywcy dla VeloBanku. Ten ostatni ostatecznie ma się znaleźć w portfelu amerykańskiego funduszu Cerbeus Capital Management. Z medialnych doniesień wynika, że podmiot ten może być zainteresowany także aktywami Citi. W tym scenariuszu przejęte instytucje zostałyby połączone, co w przyszłości mogłoby uczynić ich sprzedaż bardziej atrakcyjną.

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies